Penzijní reforma je potřeba, ale finančně by měl lidi ve stáří stále zajistit stát. Zhruba takto by se dal shrnout výsledek průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro Mezinárodní fórum Zlaté koruny. Ten potvrdil, že ačkoli si lidé uvědomují, že provést penzijní reformu je nutné, očividně neumí odhadnout, co všechno se změní. Stačí porovnat představy, které dnes lidé o výši svého budoucího důchodu mají s tím, kolik jsou ochotni si na takový důchod přispět. Většině chybějí informace, jaké změny reforma přinese a na co se mají připravit. I tak to bude pro mnohé vstup do neznáma a nelze se ani divit, že populace čeká na nějakou vysvětlující kampaň,
uvedl Pavel Doležal, ředitel Zlaté koruny.
Podle výzkumu má téměř 90 % respondentů obavy o pokles životní úrovně v důchodovém věku. Na stáří si v současnosti spoří 60 % dotázaných, zhruba třetina dalších se na to teprve chystá. 7 % účastníků průzkumu se nechystá spořit vůbec. Většina těch, kteří si na důchod spoří už nyní, si ale i přes své obavy ukládají na penzi příliš nízké částky. 34 % respondentů si spoří měsíčně od 201 – 500 Kč, necelá pětina pak pouze částku do 200 Kč. Většina všech se ale shodla na tom, že výše důchodu by se měla odvíjet od výše jejich příjmů.
Více než polovina respondentů souhlasí s vyváděním části prostředků z důchodového pojištění do soukromých fondů, úložky by ale měly být podle většiny spíš dobrovolné. Tři čtvrtiny všech dotázaných by se totiž o své prostředky v soukromých fondech bálo. Tento fakt spolu s tím, že pouze čtvrtina respondentů má dostatečné informace o reformě poukazuje na to, jak potřebná je do budoucna kampaň o penzijní reformě.