Hlavní navigace

Ceny tepla příští rok příliš neporostou. Které domácnosti si nepřiplatí vůbec a které jen mírně?

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 11. 2013

Ceny tepla by příští rok měly růst jen minimálně. Pro téměř polovinu domácností, které jsou napojeny na soustavy zásobování teplem se zdroji na zemní plyn, černé uhlí či biomasu, budou příští rok ceny stagnovat. Druhá půlka domácností napojená na teplárny spalující hnědé uhlí, by měla zaznamenat mírný cenový růst do 3 %. Vyplývá to ze správy Teplárenského sdružení ČR. 

Na rozdíl od minulých dvou let neočekávám zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na teplo, a pokud politici splní předvolební sliby, mohla by i klesnout, uvedl Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR, které provedlo průzkum předpokládaného vývoje ceny tepla pro příští rok u svých členů i ostatních výrobců tepla.

Vývoj ceny tedy bude i v příštím roce záviset na druhu paliva. U tepláren, které vyrábějí převážně teplo z domácího hnědého uhlí, lze očekávat nárůst ceny tepla do 3 %, v ojedinělých případech i více, uvádí zpráva sdružení s tím, že teplárny využívající hnědé uhlí mají totiž zpravidla rozsáhlejší rozvody tepelné energie, vyšší podíl fixních nákladů a jsou více zasaženy poklesem dodávky tepla, způsobeným úsporami na straně odběratelů. Na rozdíl od ostatních paliv očekáváme spíše mírný růst ceny hnědého uhlí a v některých případech končících dlouhodobých smluv je třeba počítat se skokovým nárůstem, dodává zpráva.

Sdružení ale upozorňuje také na to, že v příštím roce stoupne i podíl povolenek na vypouštění oxidu uhličitého, které si teplárny budou muset kupovat, a očekává se také jejich zdražování. Kromě toho by se do ceny tepla měly začít postupně promítat ekologizační investice pro splnění přísných emisních limitů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).