Hlavní navigace

Ceny rostou. Inflace se přiblížila k hranici 4 %

Sdílet

Lenka Kašparová 10. 3. 2020

Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly o 0,3 %. Meziročně šly nahoru o 3,7 %. Nejvíce zdražila rekreace a kultura. Ceny dovolené s komplexními službami se průměrně zvýšily až o 5,6 %. Ceny potravin po předchozích nárůstech v průměru stagnovaly, nejvíce zdražila zelenina, a to o 3,3 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Index spotřebitelských cen v únoru oproti lednu vzrostl hlavně vlivem každoročního zvýšení cen dovolených. Oproti loňsku byly vyšší například ceny vepřového masa o necelých 18 %, uzenin o zhruba 14 % a cukru o 15 %, říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny oblečení a obuvi stouply o 1,9 %. Ceny domácích spotřebičů a přístrojů pro domácnost vzrostly o 2,4 %. Nábytek a bytové vybavení zdražilo o 1,2 %.

Ještě před měsícem jsme odhadovali, že inflace v březnu dosáhne 4 %, nicméně brutální propad cen ropy prognózu inflace na březen stahuje zpět k cca 3,6 % – 3,7 %. Klíčovou otázkou je ovšem vývoj ekonomiky a dopad na ceny v dalších měsících, který je vlivem epidemie koronaviru velmi nejistý, podotýká Michal Brozka, analytik Komerční banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).