Hlavní navigace

Ceny pohonných hmot rostou. Zdražovat budou i nadále

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 5. 2021

Benzin i nafta v Česku mírně zdražily. Litr benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,88 Kč za litr, před týdnem to bylo o třicet haléřů méně. Průměrná cena nafty stoupla o 19 haléřů, na 29,75 Kč. Meziročně se litr benzinu zdražil o více než 6 Kč a litr nafty o necelé 4 Kč. Informace vyplývají z údajů společnosti CCS.

Tuzemské čerpací stanice v minulém týdnu „započítaly“ do cen pohonných hmot zdražení ropy Brent, k němuž došlo v druhé polovině dubna a začátkem května, kdy ropa zdražila pod vlivem pozitivní vyhlídky zotavení globální ekonomiky z úrovně kolem 65 dolarů za barel až takřka k 70 dolarům za barel. Toto zdražení bude jen zčásti tlumit efekt posilující koruny, jež vůči dolaru zpevňuje především pod vlivem očekávání rapidního zvyšování základní úrokové sazby České národní banky v příštích měsících a čtvrtletích, vysvětlil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank s tím, že cena ropy Brent stoupá, protože Spojené státy a některé evropské země se s postupující vakcinací zotavují z pandemické krize a panuje zde naděje na oživení v letní sezónu dovolených, která by podpořila poptávku po ropě, ropných produktech, palivech a pohonných hmotách. Tato pozitivní naděje je tak silná, že její příznivý efekt – projevující se na trhu s ropou růstem cen – předčí obavy plynoucí zejména ze situace v Indii, kde se nákaza nyní dramaticky šíří, doplnil Kovanda.

Pohonné hmoty budou podle něj v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 5. 2021 8:17

    Victor

    Tak nevím,ale nyní jsem se díval na tabulku (Kurzy.cz) a ropa zlevnila o 0,66 %,což je nic,ale zlevnila.Někdo neříká pravdu.Není důvodem zdražování na čerpacích stanicích zase a opět nenažranost pumpařů?To je při zdražování pořád: Při zdražení zareagují okamžitě,ale když ropa na světových trzích zlevňuje,tak jim to trvá i dva měsíce s tím,že musí doprodat zásoby nakoupené dráž.To při tom zdražování už nemusí doprodat zásoby,které nakoupili levněji.To se z nich staly dražší zásoby přez noc.Šmejdi.

    14. 5. 2021, 08:18 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).