Hlavní navigace

Výkupní ceny elektřiny ze solárních panelů nejspíš znovu poklesnou

Sdílet

Jiří Velinský 4. 11. 2008

Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhuje, aby výkupní ceny elektřiny z nových solárních panelů v roce 2009 poklesly zhruba o pět procent. Na fotovoltaické konferenci v Brně o tom hovořil Rostislav Krejcar z ERÚ.

Důvody jsou podle něj především tři, a to větší konkurence na trhu, levnější fotovoltaické panely a posílení koruny. Výkupní ceny v Česku patří k jedněm z nejvyšších z celé EU, uvedl Krejcar. Náklady na výrobu fotovoltaických elektráren přitom stále klesají, doplnil. Změny by se měly dotknout i výkupních cen současných solárních elektráren, ty by se měly naopak zhruba o dvě procenta zvýšit.

Solární energie má na celkové výrobě elektrické energie v ČR zanedbatelný podíl, a to kolem jednoho procenta. Její výroba se však podle ERÚ od března 2007 zvýšila o 332 procent. Největší zásluhu na tom mají výkupní ceny, ty jsou pro elektrárny vyrobené v letošním roce stanoveny na 13 460 korun za megawatthodinu. Výkupní cena se přitom na rok 2008 už snížila, zařízení, která byla zprovozněna od začátku roku 2006 do konce roku 2007, mají stanovenu výkupní cenu na 13 800 korun za megawatthodinu.

Průměrný počet hodin solárního svitu se v ČR pohybuje kolem 1460 hodin ročně, přičemž nejmenší počet hodin má k dispozici severozápad ČR, největší naopak jih Moravy a Čech. Právě sem směřuje nejvíce investic do fotovoltaických elektráren. Na jihu Moravy byla nedávno otevřena i dosud největší solární elektrárna v ČR, a to v Dubňanech, kde má 12 000 panelů výkon 2,1 MW. To zajistí elektřinu pro 400 rodinných domů.

Čtěte více: Úspora energie nevede jen přes vypínání videa

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).