Hlavní navigace

Centrální banka vydává pamětní minci s hologramem parní lokomotivy

Sdílet

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros. Mince je prvním počinem nové řady „Slavné dopravní prostředky“ a jako jediná bude mít během pětiletého emisního období hologram. Prodávat se začne od 9. června.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Další emise pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky centrální banka předběžně plánuje na červen 2022. Půjde o minci s motivem dalšího ikonického dopravního prostředku, motocyklu Jawa 250 s barevnými prvky.

Podrobnější informace o minci Albatros najdete na webu České národní banky.

Lokomotiva přezdívaná Albatros patří podle centrální banky k nejkrásnějším parním lokomotivám. Vznikla po druhé světové válce na základě studie akademického malíře Viléma Kreibicha, s využitím nově získaných poznatků z oblasti konstrukce a technologie. Typický je pro ni nátěr v barvách trikolóry s dominantní modrou. Poprvé ji v roce 1946 vyrobila Škoda Plzeň pod řadovým označením 498.0. Do současnosti se zachovaly pouze dva stroje v majetku Českých drah a Národního technického muzea.

Parní lokomotiva Albatros je prvním z pěti legendárních dopravních prostředků, které se do roku 2025 dočkají svého uměleckého ztvárnění na našich pamětních stříbrných mincích. Všechny tyto stroje se pyšnily ve své době špičkovou technologií i designem. Proto jsme se rozhodli podtrhnout jejich výjimečnost tím, že každou z mincí ozvláštníme netradičním způsobem zpracování, uvedl guvernér Jiří Rusnok, který minci veřejnosti osobně představí v sobotu 12. června během zážitkového víkendu Českých drah v Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Návštěvníci si zde můžou prohlédnout přímo lokomotivu Albatros a ve stanu centrální banky se zase seznámí s vybranými nástroji potřebnými pro výrobu mince. Budou se moci zapojit i do aktivit na podporu finanční a ekonomické gramotnosti.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).