Hlavní navigace

Cena ropy klesá, koruna oslabuje. Výsledkem bude stagnující cena pohonných hmot

10. 5. 2010

Sdílet

Ceny pohonných hmot kopírují vývoj z minulého týdne. Nafta a benzín zdražují, cena LPG lehce klesá. Podle údajů kartové společnosti CCS stoupla v minulém týdnu průměrná cena benzínu natural 95 o 27 haléřů na 32,32 Kč, což je maximum za posledních 21 měsíců. Nafta zdražila dokonce o 40 haléřů na současných 30,91 Kč za litr, což je 18měsíční maximum.

Dobrou zprávou je, že po delší době začala klesat cena ropy na světových trzích, což do dalších dnů slibuje stagnaci cen pohonných hmot. Ceny ropy na světových trzích se v reakci na zadlužení Řecka, ale i dalších zemí eurozóny ke konci uplynulého týdne prudce propadla. Z pondělních téměř 89 dolarů za barel, což byla nejvyšší hodnota za posledních 18 měsíců, se cena ropy Brent v pátek dostala až ke 78 dolarům, upřesňuje analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin. Naopak nahoru ceny pohonných hmot táhne oslabující koruna. Od poloviny dubna ztratila na dolar již téměř 2 koruny. Propad cen ropy je však silnější než oslabování koruny a vývoj cen pohonných hmot v Česku tak ovlivní spíše pokles cen ropy a pohonných hmot na rotterdamské burze, doplňuje Roškanin.

Cena LPG podle údajů Českého statistického úřadu pokračuje v pomalém poklesu, tentokrát ubrala 5 haléřů na průměrných 14,59 Kč za litr.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).