Hlavní navigace

Čas na podání přehledů sociálního a zdravotního pojištění se blíží. Lidé ale mají v termínech zmatek

Sdílet

Pokud patříte mezi ty, kteří letos podávali daňové přiznání, musíte po odevzdání podat také přehledy o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a pro svou zdravotní pojišťovnu. Ty musíte podat, pokud jste v roce 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, i kdyby to bylo jen nějakou část roku. V případě, že vaše příjmy z podnikání byly nižší než 15 000 Kč, musíte tyto přehledy podat rovněž, a to i přes to, že daňové přiznání jste podávat nemuseli.

Termín odevzdání těchto přehledů se odvíjí od toho, kdy jste podali daňové přiznání. Poplatník je povinen zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení předložit přehled nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měl podat daňové přiznání za uplynulý kalendářní rok. Většina podnikatelů tedy musí podat přehled za rok 2015 nejpozději v pondělí 2. května, říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz. V případě, že termín připadá na víkend nebo svátek, je totiž nejzazší termín stanoven na následující pracovní den

Pokud vám však daňové přiznání zpracovává daňový poradce, můžete tyto termíny oddálit. V České republice tuto možnost využívá přibližně 40 % podnikatelů. Pokud podnikateli zpracovává daňové přiznání daňový poradce, je pro něj nejzazším termínem pro předložení přehledu za rok 2015 až 1. srpen. O této skutečnosti musí být ale zdravotní pojišťovna i okresní správa sociálního zabezpečení včas informována. Do 2. května musí podnikatel institucím doručit kopii plné moci udělené daňovému poradci nebo jiným způsobem oznámit, že plná moc byla poradci udělena a předložena příslušnému finančnímu úřadu, upozornila Blanka Štarmanová.

Pokud máte na základě podaných přehledů zaplatit nedoplatek, pohlídejte si lhůty. Nedoplatky na zdravotním a sociálním pojištění musíte zaplatit do 8 dnů od podání přehledu s tím, že osmý den již musí mít konkrétní instituce peníze na účtu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).