Hlavní navigace

Brigáda za 150 Kč/h? Češi o ni zájem nemají. Firmy tak nabírají zahraniční studenty

Sdílet

Právo, práce, kalkulačka Autor: Depositphotos

Brigády na letní měsíce začaly mnohé firmy vypisovat už koncem dubna. Zájem Čechů je ale rekordně nízký a volná místa se tak nepokryjí. Firmy situaci řeší navýšením hodinové mzdy, která vzrostla oproti roku 2017 ve všech regionech v České republice. V Praze se dokonce pohybuje okolo 150 Kč za hodinu. Ani to však k nalezení brigádníků nestačí. Vyplynulo to z informací personální agentury Grafton Recruitment.

Nejvíce brigádnických pozic je k dispozici ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. Situaci letos komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezónní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali pracovníci, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr, vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. O brigády se také zajímá mnohem méně studentů a důchodců.

Zájem o brigády mají naopak zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska, kteří u nás studují a rozhodli se zůstat i přes léto. Nejčastěji se zajímají o brigádnické pozice v administrativě a v zákaznických centrech, kde je nutné hovořit cizími jazyky.

Stejně jako u klasických mezd je i u brigádnických hodinových sazeb možné pozorovat rozdíly napříč jednotlivými regiony, ve všech oblastech ČR však došlo k meziročnímu růstu o více než 10 %. Zároveň je i brigádníkům nabízena celá řada benefitů, jako například docházkový bonus, stravenky či dotované stravování. Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80–130 Kč, v Brně 90–130 Kč, v Praze dosahují mzdy až ke 150 Kč, na Zlínsku jsou do 110 Kč, na Liberecku do 120 Kč a na Vysočině do 130 Kč za hodinu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).