Za necelý měsíc odstartuje v Německu mistrovství Evropy ve fotbalu. Po zkušenostech s podvody se vstupenkami, které se odehrály u stávajícího mistrovství světa v hokeji se vám můžou hodit rady, jak si dát pozor, abyste falešné vstupenky nekoupili i vy. Jak se tedy vyhnout podvodníkům a co dělat, když vás i přes vší opatrnost dostanou?
Zásada číslo 1: Vstupenky kupte u oficiálního pořadatele. I když je přeprodej vstupenek možný a legální, a to dokonce i za vyšší cenu, o porušení zákona se jedná až ve chvíli, kdy vám je někdo nabízí extrémně předraženou. Pokud má pořadatel vyprodáno a vy se rozhodnete koupit vstupenky jinde, je nutné dát si větší pozor.
Častým trikem podvodníků je prodej jedné (té pravé) vstupenky více kupujícím. Na zápas se pak dostane jenom ten, kdo přišel na stadion jako první, ostatní mají smůlu.
Podvodníci vstupenky také falšují a dávají si přitom dost záležet, na první pohled podvod nepoznáte. Trik spočívá v QR kódu nebo jiném identifikátoru vstupenky. Takový případ se stal nyní v Humpolci, kdy podvodník využil k distribuci falešných lístků své kamarády, kteří zřejmě o podvodu nevěděli.
Nabízeli proto lístky svým nejbližším, kamarádům, sousedům, kteří po naskenování QR kódu na vstupence zjistili, že jde o QR např. zubní ordinace. Proto si dávejte velký pozor, ať už vám lístek nabízí sebelepší známý. I on totiž může mít v ruce falzifikát a nemusí o tom ani vědět,
uvádí Lenka Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest.
Na nabídky prodeje vstupenek můžete často narazit na sociálních sítích, případně na stránkách bazarů. V takovém případě bývá postup podvodníků takový, že se začnou vymlouvat a otálet s odesláním zakoupených vstupenek, až si oklamaného zákazníka nakonec zablokují a smažou svůj profil.
Každopádně, pokud se stanete obětí podvodníků, neváhejte se obrátit na policii, bez ohledu na cenu vstupenky. O trestný čin jde až ve chvíli, kdy škoda přesáhne částku 10 tisíc Kč, policie však může jednotlivé nízké škody sčítat.
V případě, že jste falešné vstupenky zaplatili kartou, může vám pomoct i vaše banka prostřednictvím tzv. chargebacku. Pokud vám prodávající nebude ochoten vrátit peníze, pak se vaše banka spojí s bankou prodejce, která platbu stornuje a peníze pošle zpět. To však neplatí, pokud jste poslali podvodníkovi peníze na účet bezhotovostním převodem nebo zaplatili v hotovosti.