Hlavní navigace

Bitcoin by měl být po roce držení osvobozen od daní, myslí si expert a ukazuje na Německo

Sdílet

Jiří Hovorka

Daňový expert ze společnosti Apogeo a bývalý šéf finanční správy Jiří Žežulka si myslí, že danění virtuálních měn by se v Česku mělo zpřesnit. Výklad má faktické mezery. Mělo by se k tomu přistoupit jako k jiné formě platidla, řekl Žežulka Hospodářským novinám.

Je spousta kluků, kteří to kdysi dostali nebo vydolovali. Dnes za to kupují nemovitosti. Dostávají se tím do problémů a hrozí jim i trestní stíhání, pokračuje Žežulka a říká, že by se v Česku mělo postupovat jako v Německu. Fyzické nepodnikající osoby by tak podle něj měly být od zdanění osvobozeny, pokud virtuální měnu zpeněží po alespoň ročním držení. Tím by se vyloučily spekulativní účely, dodal Žežulka.

Česká finanční správa na virtuální měny hledí, podle vzoru ČNB, jako na věc. Kromě jiného to znamená, že se na ně nevztahuje takzvaný časový test, jako na klasické investice. Ty jsou po tříletém držení osvobozeny od daně z výnosů. Zisk z virtuálních měn je podle výkladu české finanční správy třeba zdanit vždy (podrobnosti čtěte zde).

Virtuální měny v současné době neřeší žádný konkrétní zákon. Pavel Gorel z poradenské společnosti KPMG Hospodářským novinám řekl, že se ohledně daňových dopadů kryptoměn vede diskuse na půdě finanční správy a ministerstva financí, zatím ale bez jednotného výsledku.

Podle něj v legislativě chybí výslovná úprava virtuálních měn, zejména zda má být bitcoin a další alternativní měny považován za peníze, nebo za komoditu. Konzervativní přístup by byl příjem zdanit, na druhé straně jasná pravidla v tuto chvíli neexistují a nelze vyloučit ani jiné výklady, řekl listu Gorel.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).