Hlavní navigace

Bisnode: Ženy ve vedení znamenají nižší riziko výrazných ztrát

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 1. 2015

Kvóty pro obsazování žen do politiky či vedení firem se staly jednou z otázek, které rozdělují lidi na dva tábory. Společnost Bisnode se rozhodla prozkoumat, jak se liší hospodaření ryze mužských firem v porovnání se společnostmi, kde mají ve vedení své zastoupení i ženy.

Studie naznačuje, že přítomnost žen v představenstvech a dozorčích radách má u českých akciovek pozitivní vliv na jejich stabilitu. Ženy ve vedení pro firmu také představují nižší riziko výrazného neúspěchu v podnikání. Společnost Bisnode se zaměřila ve studii na porovnávání z pohledu rentability vlastního kapitálu (ROE – poměř čistého zisku k vlastnímu investovanému kapitálu) u českých akciových společností, co mají kladný vlastní kapitál a alespoň pět členů představenstva a dozorčí rady (asi pětina všech a.s v ČR).

Podle studie průměrná ROE firem, které mají v představenstvu a dozorčí radě ženy, je lepší než firmách, kde figurují výhradně muži. Odhlédneme-li od průměru, platí pro většinu firem, že když se počet žen v představenstvu a dozorčí radě zvýší, jejich výsledky, měřené střední hodnotou ROE, se zhorší (graf střední hodnoty ROE). Na druhou stranu malá část ryze mužských firem dosahuje tak špatných výsledků a jejich ztráty jsou tak vysoké, že celkově převáží kladný výsledek mužských firem, kterým se daří. 

To je zřejmě důsledkem faktu, že muži jsou k riskování náchylnější než ženy, odhaduje Milan Petrák z Bisnode s tím, že většině firem přinese větší riziko o trochu větší zisk, nicméně zbylá část firem kvůli riskování prodělá tolik, že celkový průměr mužských firem je horší než firem smíšených. Lze tedy podle něj říci, že přítomnost žen v představenstvech a dozorčích radách akciových společností funguje jako pojistka proti výrazným ztrátám. Sice tato pojistka stojí firmu část zisku, ale z dlouhodobého hlediska se jí vyplatí. Kladný výsledek na celkovou rentabilitu firem ze studie vyplynul i pro přítomnost žen v managementu.

Vliv žen v představenstvu a dozorčí radě na hospodářské výsledky českých akciových společností  

Zdroj: databáze a výpočty Bisnode

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).