Hlavní navigace

Bič na pracovní agentury může vést k rozvoji švarcsystému

Sdílet

Arsen Lazarevič 3. 6. 2015

Nový zákon, který má být bičem na personální agentury, možná nakonec povede k jejich zničení. Podniky nebudou moci například řetězit smlouvy na dobu určitou víc než třikrát za sebou během tří let. A to ani v případě brigádníků, kteří chodí byť jen jednou za čas na týden. Agenturních pracovníků také budou moci mít firmy jen 15 procent.

Zaměstnavatelé se budou uchylovat k jiným prostředkům, k práci na černo, k zaměstnávání na takzvaný švarcsystém, míní však právní expertka Hospodářské komory ČR Markéta Schormová. Kvóty například můžou být problémem pro automobilky: Pokud bychom znovu nabírali agenturní pracovníky, patnáct procent by pro nás mohl být problém, uvádí mluvčí TPCA Marek Hovorka.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2015 10:34

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Penize tak dostanou lide kteri si je za svoji praci zaslouzi misto zbytecnych agentur, ktere jen parazituji.

 • 3. 6. 2015 15:10

  JK (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

  Možná, ale jen možná, byl na počátku dobrý úmysl, pro pár vyvolených se stal dobrým kšeftem.

 • 3. 6. 2015 20:15

  Agent Bureš

  Hlavní důvod, proč firmy najímají pracovníky přes agentury, je podle mě ten, že se nechtějí špinit s praktikami na hraně nebo za hranou zákona. Zaměstnavatelé, kteří mají snahu chovat se ke všem pracovníkům slušně, si mohou najmout pracovníky přímo (nemusí je samozřejmě brát na dobu neurčitou!).

  Dnes je to tak, že lidi z firmy sice ví, že agentura je na hraně nebo za hranou zákona, všichni ale zavírají oči a dělají, že je vše OK (jim přece nic do toho, jak to agentura dělá, není).

  Agentury podle mě stejně "zaměstnávají" většinu lidí na ŽL (tedy v podstatě švarcsystém) a nebo úplně načerno, takže strašení švarcsystémem je podle mě holý nesmysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).