Hlavní navigace

Až polovina nezaměstnaných pracuje načerno

Sdílet

Až polovina lidí, kteří jsou registrováni na úřadu práce, si podle některých odhadů vydělává načerno. Zaměstnávání načerno je velkým problémem. Může za to ve značné míře fakt, že je nedokonalý systém kontrol – zaměstnávání kontrolují úřady práce zpětně, nikoli v reálném čase a na konkrétním místě, kritizuje současný stav mluvčí Hospodářské komory ČR Viktorie Plívová. Český sociální systém to podle ní v podstatě umožňuje.

Ale práce načerno může v konečném důsledku ovlivnit i nárok nezaměstnaného na důchod. Mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová vysvětluje: Černá mzda, z které se neodvádí pojistné, může ovlivnit výši či nárok na důchod. Například není-li osoba starší 28 let alespoň pět let v posledních deseti letech důchodově pojištěna, nemůže dostat invalidní důchod a v případě, že by zemřela a nezískala výše uvedenou potřebnou dobu pojištění, nedostali by pozůstalí po ní vdovský, vdovecký či sirotčí důchod.

Nelegální práce se také může nezaměstnanému prodražit v podobě pokuty až do výše 10-ti tisíc korun. Zaměstnavatelům takových osob hrozí dokonce finanční postih až do výše dvou milionů korun.

Zdroj: www.iHNed.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).