Hlavní navigace

Autem na dovolenou: Kde (ne)tankovat, abyste za pohonné hmoty zbytečně nepřepláceli?

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 6. 2021

Z hlediska cen nafty Česko patří k pětici nejlevnějších zemí v EU. I cena benzínu je v tuzemsku ve srovnání s EU podprůměrná. A to navzdory tomu, že u nás pohonné hmoty výrazně podražily. V přímořských destinacích si za tankování připlatíte ještě víc. Například litr nafty je v Itálii dražší o 7 Kč, v Chorvatsku za něj zaplatíte o 4 Kč na litr víc. V Rakousku stojí benzín i nafta podobně jako v Česku. Informace vyplývají ze zprávy společnosti Axigon.

Ve srovnání se sousedními zeměmi je nafta levnější jen v Polsku (průměrně asi o 60 h/l), Natural 95 také v Polsku (více než o 2 Kč/l) a v Rakousku je cena srovnatelná. Na Slovensku je nafta jen mírně dražší, avšak za benzín si u našich východních sousedů čeští motoristé připlatí více než 2 Kč/l. V Maďarsku a ve Slovinsku jsou ceny paliv podobné, v obou případech je nafta v průměru asi o korunu, resp. 1,60 Kč/l dražší vůči Česku, ale benzín oproti tuzemskému průměru o 1,30 Kč/l, resp. 1,60 Kč/l levnější, vyjmenoval Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

V Řecku a Itálii stojí podle Durakoviće litr benzínu více než 41 Kč, takže ve srovnání s Českem je v Itálii benzín dražší skoro o 9 Kč na litr. Za litr nafty tam zaplatíte o 7 Kč více.  Nafta v Chorvatsku je dražší o 4 Kč/l. Vyplatí se proto tankovat ještě v tuzemsku nebo v tranzitních zemích, jako jsou Rakousko, Maďarsko nebo Slovinsko. Tím lze na jedné nádrži běžného osobního auta ušetřit stovky korun, doporučuje Duraković s poukazem na to, že jde o průměrné ceny, přičemž u čerpacích stanic v exponovaných lokalitách (např. na hlavních dopravních tazích i těsně před hranicemi států) bývají paliva nadprůměrně drahá a proto se vyplatí podle toho tankování naplánovat.

Výjimkou z přímořských destinací je Bulharsko, které obvykle bývá nejlevnější zemí. Aktuálně tam litr benzínu stojí 26,72 Kč a litr nafty 26,24 Kč. Benzín i nafta je zde tedy ještě o několik korun levnější než v druhém Rumunsku. Nafta je s velkým náskokem suverénně nejdražší ve Švédsku (41,55 Kč/l), benzín pak v Nizozemsku (46,02 Kč/l), dodal Duraković.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).