Hlavní navigace

Auta se kradou především na díly: kterých loni zmizelo nejvíce?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 3. 2015

Auta se kradou především kvůli náhradním dílům. Zloději se totiž stále častěji zaměřují i na starší vozidla. Vyplývá to z údajů České pojišťovny za minulý rok. Kromě značek, které mizí nejčastěji, se zloději zajímají i o ty exotičtější, jako je Porsche, Jeep či Land Rover.

Z celkového počtu 737 ukradených vozů, které pojišťovna eviduje, jich bylo 52 % ve věku 5–8 let, 22 % ve věku 10–15 let a „jen“ 13 % ve věku do 4 let. Kradou-li se auta na díly, pak jsou logicky nejohroženější vozidla, kterých po ČR jezdí nejvíce a jejichž majitelé díly poptávají. Nejčastěji se kradou vozy značky Škoda (60 %), Volkswagen (9 %) a Ford (5 %). Vozy asijských a amerických značek mizí výrazně méně.

Nejvíce se auta kradou tradičně v Praze (47 %), dále ve Středočeském (12 %) a Libereckém kraji (8 %). Příznivou zprávou je, že celkový počet zcizených vozidel v ČR v čase klesá.

Příčin poklesu je několik, mohu jmenovat především stále se zdokonalující systém zabezpečení vozidel ze strany výrobců i větší pozornost věnovanou zabezpečení vlastního vozidla ze strany samotných majitelů, vysvětlila Zuzana Součková z Policejního prezidia ČR. Dodala také, že určitý podíl má i fakt, že nová auta jsou cenově dostupnější a lidé proto auta více kupují, než aby opravovali ta stará. Tím částečně klesá i poptávka po náhradních dílech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2015 8:07

    Ludek_II (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Pěkně odfláklý "článek". Kdo by to byl řekl, že nejvíc mizí auta, kterých jezdí po ČR nejvíce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).