Hlavní navigace

Ať Evropa zaplatí za ukrajinský plyn, jinak jsou ohroženy dodávky, naznačil Putin

Sdílet

David Sillmen 16. 5. 2014

Prezident Ruské federace Vladimir Putin vyzval Evropskou komisi, aby se intenzivněji zapojila do stabilizace ukrajinského hospodářství, jinak mohou být ohroženy dodávky plynu do Evropy, mimo jiné také do České republiky, kam proudí přes ukrajinské území.

Plynový gigant Gazprom vyčíslil aktuální ukrajinský dluh za plyn na 2,6 miliardy euro a od června chce Ukrajině dodávat plyn jen na základě předběžných plateb. V případě nevyrovnání závazků hrozí, že 3. června kohouty zcela uzavře.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina nemá dostatek prostředků na hrazení svých plynových potřeb, pravděpodobně bude na Evropské unii, aby za plyn pro Ukrajinu zaplatila přímo, případně ukrajinské vládě poskytla půjčku a za plyn tak zaplatila nepřímo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 5. 2014 0:50

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    A co celý ten plynovod vedoucí z Ruska do EU obsadit vojskem? A zabránit ukáčkům, aby ten plyn kradli? Proč bych měl platit už tak drahý plyn za nějaký podělaný fašisty, co si házejí koskama na Majdanu? A nebo tedy vyhlásit Ukrajině válku. Polsko by nám pomhlo a Putin taky a všichni by byli spokojení. To bych viděl jako lepší řešení. Myslím, že i drtivá většina slušných ukrajinců by byla raději v protektorátu EU než v občanské válce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).