Hlavní navigace

Asociace: 18 % vozů na českých silnicích není bezpečných

Gabriela Hájková

Skoro pětina vozů na českých silnicích není bezpečná, tvrdí Asociace autobazarů (APPAA) na základě výsledků šetření z letošního ledna a února.

Podle výsledků 18 % vozidel nesplňuje současné bezpečnostní nároky. Výsledek ovlivňuje i vyšší stáří aut dovážených ze zahraničí.

Nejvíce takových vozidel se prodává prostřednictvím soukromé inzerce. Prodávající totiž spoléhají nejenom na to, že nabídnou atraktivní cenu, ale především na to, že na ulici nemá zájemce o vozidlo v podstatě žádnou možnost zjistit reálný technický stav vozidla, uvedl Petr Přikryl z APPAA, podle kterého největší riziko hrozí při nákupu bouraného a nekvalitně opraveného vozu, kdy jsou v případě dopravní nehody důsledky středu fatálnější.

V průměru dochází k vyššímu rozsahu zranění a to až o 70 % ve srovnání s vozem, který žádnou vážnou havárii v minulosti neprodělal, varuje Přikryl. Připomíná také, že podle policejních statistik bylo minulý rok vinou špatného technického stavu způsobeno téměř 500 dopravních nehod. 

Kupujete-li ojetý vůz, měli byste si důkladně prověřit jeho historii a na jeho prohlídku s sebou ideálně vzít také nezávislého automechanika, které stav vozu zkontroluje.

Našli jste v článku chybu?