Hlavní navigace

Apple Pay startuje v Česku. Zatím ho umí několik bank a Edenred

Sdílet

Dnes, v úterý 19. února 2019, spustila společnost Apple v České republice službu Apple Pay. Pokud máte platební kartu VISA, můžete službu využít u těchto bank:

V případě, že máte platební kartu Mastercard, můžete službu využívat u Air Bank, J&T Banky, Komerční banky, mBank, MONETA Money Bank a společnostmi Edenred a Twisto. Brzy se přidá i Česká spořitelna.

V rámci ochrany dat používá Mastercard službu Mastercard Digital Enablement Service (MDES), která používá nejpokročilejší platební technologie – EMV, tokenizaci a kryptografii – k zajištění integrity informací o držitelích karet.

V případě karet VISA je použita technologie tokenizace Visa Token Service, která nahrazuje uživatelské údaje jedinečným digitálním identifikátorem neboli tokenem pro každé zařízení. Tak nejsou údaje o účtu a kartě nikdy zveřejněny.

Apple Pay je možné využívat stejným způsobem, jako mobilní platby, a to všude, kde obchodník přijímá platby kartou. V takovém případě můžete Apple Pay využít na iPhonu 6 a novějším, případně na Apple Watch.

V případě nakupování přes mobilní aplikace či u online obchodníků pomocí Apple Pay můžete využít Touch ID nebo dvojité stisknutí bočního tlačítka na iPhone X pro ověření Face ID. S Apple Pay není nutné manuálně vyplňovat formuláře o účtu či vypisovat fakturační údaje a informace o dodání. Při placení v internetovém obchodě či v mobilní aplikaci je možné využít iPhone 6 a novější, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generace), iPad Air2 a iPad mini 3 a novější. Apple Pay můžete rovněž používat na jakémkoli zařízení Mac používajícím macOS Sierra vydaném v roce 2012 či později, a platbu potvrdit s iPhone 6 či novějším nebo s Apple Watch a Touch ID na nových MacBook Pro a MacBook Air.

Při platbě se čísla debetních a kreditních karet neukládají do zařízení, ani do serveru Applu. Služba funguje na principu, že je vygenerováno jedinečné číslo, které je uloženo v secure elementu daného zařízení. Každá transakce je následně ověřena jednorázovým bezpečnostním kódem.

Kromě toho můžete Apple Pay využívat, pokud máte stravenkovou kartu Ticket Restaurant a Edenred Benefits. V tomto případě ale skrze Apple Pay zaplatíte jen tam, kde přijímají tyto stravenkové karty a navíc jsou vybaveni platebním terminálem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).