Hlavní navigace

Angličtina je dnes základ. Jaké další jazyky jsou vyžadovány?

Sdílet

Z pohledu zaměstnavatelů je v současné době v mnoha zaměstnáních naprostým základem, že zaměstnanec ovládá anglický jazyk. Mezi ostatními jazyky má dominantní postavení. Vyplynulo to z průzkumu personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

A to i přesto, že ne vždy je k výkonu práce zapotřebí. Setkáváme se s tím, že angličtinu vyžadují, ale v praxi ji pak pracovníci nevyužijí, říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Lidé pak často z daných pozic odcházejí, protože jejich původní představa zůstala nenaplněna.

Jinde je naopak anglický jazyk nutností. Anglický jazyk je jednoznačně dominantní a u mnoha pracovních pozic se dnes považuje za samozřejmost. Firmy působící na mezinárodním trhu ji často mají jako vnitrofiremní jazyk, a proto je znalost angličtiny zcela nezbytná, říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Kromě toho však zaměstnavatelé hledají i pracovníky, kteří ovládají další jazyky. Mezi ty patří nejčastěji němčina nebo francouzština, jelikož firmy často obchodují se zeměmi Evropské unie.

Naopak ruský jazyk je v současné době vyhledávaný pouze v určitých odvětvích. Obchod s Ruskem v posledních letech ovlivňují sankce. Ve strojírenství je to určitě perspektivní jazyk, samozřejmě v kombinaci s dobrou angličtinou, radí Tomáš Surka.

V centrech sdílených služeb je pak často poptávána specifická kombinace jazyků, a to například angličtina a finština, nebo angličtina a norština.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).