Hlavní navigace

Analýza: Stát za administrativní budovy zbytečně utrácí stovky milionů

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 7. 2015

Stát zbytečně utrácí. V souvislosti s užíváním administrativních budov by přitom mohl ušetřit až 361,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat evidovaných v Centrálním registru administrativních budov (CRAB), který provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Podle analýzy by se dalo ušetřit například na nájemném hrazeném za kancelářské plochy v komerčních prostorech, na výdajích za jejich provoz a údržbu, ale také snížením užívané plochy jak ve státních, tak soukromých objektech.

Při zmenšení kancelářské plochy připadající na jednoho zaměstnance na průměrných 12 m2 by v celé České republice ubylo 358 tisíc m2 kancelářské plochy obsazené státními zaměstnanci ve státních objektech. U komerčních objektů by díky tomuto snížení celkové hrazené nájemné mohlo klesnout až o 126,5 milionu korun. Dalších zhruba 48 milionů korun by se ušetřilo za výdaje na provoz a údržbu těchto objektů. Dohromady by tedy standardizace průměrné plochy kanceláří na 12 m2 v komerčních objektech mohla přinést úspory ve výši přibližně 174,5 milionu korun, uvádí zpráva ÚZSVM.

Výsledky analýzy kromě toho ukazují, že stát platí často komerčním subjektům vyšší nájemné, než je v dané obci obvyklé: ušetřit se dá i redukcí jednotkového nájemného, které státní instituce hradí za užívání kancelářských ploch v komerčních objektech. Pokud by se podařilo tyto výdaje za nájem snížit na průměr zjištěný z CRAB v jednotlivých obcích, znamenalo by to úsporu zhruba 187 milionů korun. 

Přehled možných úspor je zveřejněn na webu CRAB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).