Hlavní navigace

Analytik: II. pilíř lze označit za mrtvý

Sdílet

Arsen Lazarevič 18. 1. 2013

Zájem o vstup do II. pilíře je podle finančních poradců minimální: Zájem o důchodové spoření po novém roce je téměř nulový uvedl Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Je II. pilíř výhodný? Při posuzování výhodnosti je potřeba kromě prostého propočtu zhodnocení brát v potaz také rizikovost, dostupnost peněz a případě II. pilíře také snížení státního důchodu z I. pilíře, upozorňuje analytik Broker Consulting Jan Šimek.

Podle něj je proto vstup do II. pilíře vysoce rizikový, neboť je zde minimální pravděpodobnost, že by se klienti v důchodovém věku dočkali příjmů, které vychází v kalkulačkách. Při současné politické situaci označuje také II. pilíř za mrtvý. Zrušení II. pilíře nám potvrdil v rozhovoru stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek: Stínový ministr financí ČSSD: „2. pilíř penzijní reformy zrušíme“

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 1. 2013 10:12

  Mo (neregistrovaný) ---.214.broadband7.iol.cz

  Domnívám se, že nelze usuzovat z několika pracovních dnů po Novém roce.
  II. pilíř jako takový je nejvýhodnější pro ty, kteří mají pár let do důchodu, nadprůměrné platy a třeba se chystají i přesluhovat. Proto skutečný nápor těch dříve narozených po pětatřicítce příjde až ke konci prvního pololetí.
  Než jako že je mrtvý II. pilíř bych spíše typoval že začal umírat ten 3. pilíř., který v minulém roce dosáhl svého vrcholu a s Novým rokem se pojí začátek jeho konce. Nové podmínky jsou už tak nevýhodné, že kromě jednotlivců, co jim přispějí zaměstnavatele budou řádově převažovat odchody před přírustky. Jistě bude zajímavé, možná po měsících, sledovat jak se vyvíjí tento poměr. Věřím, že se k prvním výsledkům dostaneme jak pro II. pilíř, tak pro ten III. už v polovině února. Ovšem rozhodující bude až termín 30.6.

 • 20. 1. 2013 11:41

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Podle mě bude rozhodující až termín následující po příštích parlamentních volbách, protože až příští vláda (ať dostane znovu důvěru voličů ta současná nebo dnes opoziční) ukáže, jak vážně to s důchodovou reformou myslí.
  Zatím je to moc natěsno nasílu protlačený koncept (ve smyslu "prototyp"), kterému občané moc nevěří.

 • 20. 1. 2013 21:34

  Mo (neregistrovaný) ---.214.broadband7.iol.cz

  Souhlasím, máte pravdu, ale až na to, že to co je teď navrženo žádná důchodová reforma není, ale trapný (a jak ukáže čas kdy oba pilíře asi vymizí)
  způsob jak z lidí pomocí zastrašování (důchody budou nedostatečné) vytahat další prachy. je škoda, že státní příspěvek nelze použít k termínovaným vkladům (termín 60 let nebo odchod do důchodu) nebo penzijnímu k spořícímu účtu. Věřím, že zájem by byl mnohem větší než o fondovou II. etapu, kdy je je zatížena vysokým stupněm nejistoty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).