Hlavní navigace

AMSP: Trvalé útoky na nejmenší podnikatele v Česku pokračují

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 3. 2015

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se ohradila proti plánu premiéra Bohuslava Sobotky zvýšit zdravotní pojištění pro živnostníky. Asociace poukazuje na chybnou argumentaci, která tvrdí, že malí podnikatelé čerpají ze systému zdravotního pojištění více peněz, než do něj odvedou.

Podle AMSP je tato teze založena na chybných datech. Zástupci asociace v tiskovém prohlášení upozorňují na to, že OSVČ naopak odvádějí do systému zdravotního pojištění dvakrát tolik, než kolik z něj dostávají. Podle informací zdravotních pojišťoven OSVČ spotřebovaly polovinu uhrazeného pojistného. Například podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny malí podnikatelé uhradili pojistné ve výši 6,5 mld. Kč a za péči na ně pojišťovna vynaložila tři miliardy korun.

AMSP ČR plně respektuje, že celý systém je solidární, a že je zcela v pořádku, že OSVČ odvádí do systému více. Ale pokud se argumentuje čísly, která se liší o více než sto procent, pak jde o záměr, myslí si předseda asociace Karel Havlíček, podle kterého je třeba se dívat spíše na největší úniky ze systému zdravotního pojištění ve formě předražených zakázek.

Koalice by měla o návrhu Sobotky jednat v dubnu. Ministr financí Andrej Babiš premiérův plán odmítl.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).