Hlavní navigace

Americká centrální banka v reakci na koronavirus snížila sazby nejvíc od finanční krize

Sdílet

Americké centrální banka (Fed) v úterý překvapivě snížila své úrokové sazby o půl procentního bodu na rozmezí 1 % až 1,25 % s cílem zmírnit paniku na trzích vyvolanou šířením koronaviru. Podle agentury AP šlo o první mimořádné a zároveň největší snížení sazeb od krize v roce 2008.

České úrokové sazby delších splatností po kroku Fedu mírně poklesly a sázky trhu na snižování sazeb ze strany České národní banky (ČNB) zesílily. V tuto chvíli tak trh předpokládá, že ČNB v horizontu jednoho roku sníží své úrokové sazby o více než jeden procentní bod, což odpovídá čtyřem standardním snížením sazeb o 25 bazických bodů, řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

ČNB však podle něj nemusí následovat uvolňování měnové politiky hlavních centrálních bank tak úzce jako v minulosti. Také koruna je stále ovlivněna kurzovým závazkem ČNB a je méně citlivá na rozdíl mezi úrokovými sazbami doma a v zahraničí. To znamená, že v případě uvolňování měnové politiky v zahraničí koruna výrazně neposiluje, jak tomu bylo v minulosti.

Příkladem může být zkušenost z minulého roku, kdy Fed i ECB svou měnou politiku uvolňovaly, zatímco ČNB ponechala své sazby bez změny. ČNB tak může být ve svém rozhodování více nezávislá na krocích Fedu či ECB a dokud nepocítí tuzemská ekonomika skutečné citelné oslabení s růstem nezaměstnanosti a poklesem inflace, sázky na agresivní snižování sazeb ze strany ČNB v letošním roce jsou dle našeho názoru předčasné, myslí si Seidler.

Fed se k mimořádnému opatření rozhodl před zasedáním měnového výboru, který je plánovaný na 17. a 18. března. Předcházela mu telekonference ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Ti se shodli na využití všech nástrojů, které mají zabránit propadu světové ekonomiky, jež v důsledku šíření koronaviru hrozí. Žádné konkrétní kroky ale zatím v plánu nemají. Finanční trhy v reakci na výstup ze schůzky oslabily, později ale většinu ztrát smazaly.

Americké akcie minulý týden zaznamenaly největší propad od finanční krize v roce 2008. V začátku tohoto týdne se ale nálada na trzích zlepšila a akciové trhy rostly. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).