Hlavní navigace

Alza musí platit pokutu za prodej během svátků. ČOI zamítla její odvolání

Sdílet

Jiří Hovorka 19. 12. 2017

Internetový obchod Alza.cz dostal pokutu 230 tisíc korun za porušení zákona o prodejní době. Ústřední ředitel České obchodní inspekce zamítl odvolání společnosti a sankce je tak pravomocná. Online deníkům Aktuálně.cz a iDnes.cz to potvrdil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Alza podle inspekce porušila zákon tím, že během státních svátků v roce 2016 prodávala v prostorách nad 200 metrů čtverečních. Šlo o 28. října a 26. prosince, tedy svátky, kdy má být podle zákona v takto velkých prodejnách zavřeno. Jde o provozovny v Jateční ulici v pražských Holešovicích a v Truhlářské ulici v Plzni, upřesnil Fröhlich.

Zákon během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně, připomíná Aktuálně.cz. Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje.

Alza ale s postojem ČOI nesouhlasí a své provozovny nechala otevřené i o svátcích v roce 2017. V těchto případech ještě ČOI pravomocně nerozhodla.

Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy, uvedla už dříve mluvčí e-shopu Patricie Šedivá. Provozovny, které sám e-shop nazývá i prodejnami, zůstávají podle ní otevřené „za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).