Hlavní navigace

Alza musí platit pokutu za prodej během svátků. ČOI zamítla její odvolání

Sdílet

Jiří Hovorka

Internetový obchod Alza.cz dostal pokutu 230 tisíc korun za porušení zákona o prodejní době. Ústřední ředitel České obchodní inspekce zamítl odvolání společnosti a sankce je tak pravomocná. Online deníkům Aktuálně.cz a iDnes.cz to potvrdil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Alza podle inspekce porušila zákon tím, že během státních svátků v roce 2016 prodávala v prostorách nad 200 metrů čtverečních. Šlo o 28. října a 26. prosince, tedy svátky, kdy má být podle zákona v takto velkých prodejnách zavřeno. Jde o provozovny v Jateční ulici v pražských Holešovicích a v Truhlářské ulici v Plzni, upřesnil Fröhlich.

Zákon během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně, připomíná Aktuálně.cz. Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje.

Alza ale s postojem ČOI nesouhlasí a své provozovny nechala otevřené i o svátcích v roce 2017. V těchto případech ještě ČOI pravomocně nerozhodla.

Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy, uvedla už dříve mluvčí e-shopu Patricie Šedivá. Provozovny, které sám e-shop nazývá i prodejnami, zůstávají podle ní otevřené „za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů“.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).