Hlavní navigace

Alkohol zřejmě příští rok podraží

Sdílet

Ivana Ševčíková 23. 10. 2007

Alkohol bude zřejmě příští rok dražší. Růst cen by mohly způsobit plánované vládní změny v zajištění spotřební daně z lihu, které souvisejí se záměrem přidávat od příštího roku biolíh do pohonných hmot. Novela zákona o spotřební dani totiž zvyšuje paušálně zajištění takzvaného daňového skladu z původních 20 milionů korun na 40 milionů. Je-li provozováno více daňových skladů, zvyšuje se ze 60 na 120 milionů korun.

Toto a další opatření, jež by měla zamezit daňovým únikům spojeným s výrobou biolihu, se dotknou i výrobců potravinářského lihu, kteří biolíh nevyrábějí a ani vyrábět nehodlají. Svaz lihovarů se domnívá, že daná opatření povedou pouze ke zvyšování finančních nákladů všech producentů lihu v České republice, což by se podle něj mohlo projevit i omezením konkurenceschop­nosti českých lihovarů.

Ceny potravinářského lihu by se podle prezidenta Unie výrobců lihovin Vladimíra Steinera mohly zvýšit i kvůli vysokým letošním cenám zemědělských surovin, z nichž se potravinářský líh vyrábí.

Zdroj: Aktuálně.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).