Hlavní navigace

Aleš Michl: Státní správa není ochotná šetřit na provozu

Sdílet

Ochota ministerstev a státních úřadů najít úspory ve svých provozech a v příštích letech tak ušetřit nějaké prostředky z rozpočtu, je velice malá. Pro ČTK to uvedl člen poradních orgánů Národní ekonomické rady vlády (NERV) a analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dodal, že do roku 2014 včetně letoška chtějí úřady a ministerstva ušetřit jen 1,6 mil. Kč. Výdaje na provoz přitom každý rok dosáhnou 1,5 bilionu Kč ročně. 

Národní ekonomická rada vlády totiž obdržela tabulku, v níž každé ministerstvo a velký úřad navázaný na státní rozpočet uvedl, kolik v letech 2012 – 2014 ušetří. Michl pro ČTK uvedl, že v 90 % případů byly v kolonkách plánovaných úspor samé nuly.

Máme celkem 492 organizací státní správy. Výdaje na provozní činnost tohoto státu tvoří u nás 1,5 bilionu ročně. Za tři roky jsou tak schopny naše úřady úspor necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí. Prostě nějak se resortům nechce šetřit a tak se zvyšují daně, řekl analytik ČTK.

Podle tabulky nejvíce hodlá spořit ministerstvo práce a sociálních věcí – více než jednu mld. Kč. Následuje ministerstvo obrany (390 mil. Kč) a ministerstvo zdravotnictví (35 mil. Kč), také Český telekomunikační úřad (16,8 mil. Kč), ministerstvo zemědělství (20 mil. Kč), ministerstvo školství (29 mil. Kč) a ministerstvo průmyslu (2 mil. Kč). Ostatní ministerstva úřady prý s úsporami nepočítají.

Podle Michla by přitom ministerstva mohla na provozu ušetřit výrazné částky. Provozní výdaje by podle něj měly být srovnávány s cenami soukromých firem a velké rozdíly by mohli podle ekonoma úředníci doplácet ze svého.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).