Spočítejte si...

Zavřít

Alarmující zjištění: Většina lidí si před důchodem nespoří

Podle výzkumu Fondu pojištění vkladů nemají lidé ve věku od 55 do 70 let naspořeno více než 75 000 Kč. Důvodem jsou především vysoké výdaje, stranou se jim podaří ušetřit jen 1500 Kč. Tyto peníze spoří do bezpečných spořicích produktů, na které se vztahuje ochrana Fondu pojištění vkladů. Přitom tato věková skupina má paradoxně problémy rozeznat produkty, na které se tato ochrana FPV vztahuje. Většina (92 %) přitom pojištění vkladů při rozhodování, jak s uspořenými penězi naložit, považuje za důležité.

Výzkum také zjistil, že téměř pětina lidí (18,9 %) si také myslí, že z FPV jsou kryté akcie, ještě více lidí zastává takový názor u dluhopisů a směnek (31,8 %). Neznalost finančních produktů, na které se povinné ručení vztahuje je poměrně překvapující. Už jen proto, že tito lidé často rozhodují o svých jediných úsporách, které jim mají zajistit důstojné stáří. Navíc tato věková skupina naplno prožila krachy kampeliček a bank v 90. letech minulého století, říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Kadlecová také odhaduje, že to může být způsobeno také složitou a různorodou terminologií, kterou finanční instituce a finanční poradci v komunikaci s klienty používají. Dále pak nezanedbatelnou roli hraje fakt, že většina starších spoluobčanů není schopná uspořit tak velkou částku, která by je nutila se investováním a s tím spojenými možnými riziky aktivně zabývat. A nakonec se na neznalosti může podepsat i přílišná důvěra v mnohdy nepravdivé a zavádějící informace, které senioři od zástupců různých společností dostávají, Kadlecová. 

Eurozóně se nedaří, nálada investorů je pod psa ING Bank zvyšuje odměnu za doporučení dalšího klienta        
P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 12. 2013 17:02 Nový

No to je prekvapeni

V zemi kde jsou oproti jiznim sousedum platy 1/4 ovsem ceny vseho dvojnasobne, CNB znehodnocuje menu a vlada zvysuje DPH ...

To je opravdu obrovske prekvapeni, ze lide nemaji penize na ukladani do uspor. To by jednoho nenapadlo.

karel
karel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 12. 2013 19:36 Nový

To je v pořádku ne?

Že si nespoří je v pořádku nebo ne? Guvernér ČNB Singer přece neustále vyzývá k tomu, ať lidé přestanou spořit a začnou utrácet.

Intri
Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---
9. 12. 2013 21:24 Nový

Provokace

Provokace, prachobyčejná provokace, nic jiného...