Kolem akciových společností, jejichž majetková struktura je nejasná, protože mají listinné akcie na majitele, je v poslední době, především kvůli pražské Opencard, živo. Společenská objednávka na zákaz listinných akcií na majitele, nebo alespoň omezení účasti těchto firem ve státních výběrových řízeních vznikla v souvislosti s kontroverzními veřejnými zakázkami s nádechem korupčního jednání,
říká analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová a dodává: Nicméně odborníci se shodují, že případný paušální zákaz anonymních akcií podnikatelům nezabrání v korupčním jednání, střetu zájmů v souvislosti s udělováním veřejných zakázek nebo organizovaným zločinem a praním špinavých peněz v kombinaci s daňovými ráji.
Ať už by případný zákaz této formy vlastnictví byl či nebyl v případě uzákonění výraznou stopkou korupčního jednání, jistě by většinu akciových společností zaměstnal změnou struktury. Podle zjištění České kapitálové informační agentury (ČEKIA), která čerpá z veřejně dostupných zdrojů, má 51 % (11 983) tuzemských akciových firem listinné akcie na majitele. 39 % (9 260) akciových společností má listinné akcie na jméno, méně než 10 % má zaknihované akcie.