Hlavní navigace

5 nejčastějších chyb při sjednání pojištění domácnosti

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 7. 2012

Pokud se rozhodnete pojistit svou domácnost, dejte při sjednávání smlouvy pozor, aby jste uzavřeli opravdu produkt, který vám je šit na míru. Tato pojistka je poměrně složitý produkt, zejména kvůli definicím, výlukám a nastavení produktu v pojistných podmínkách. Na co dát pozor aby vám toto pojištění skutečně k něčemu bylo?

Hodinky, holinky

Při hledání informací nezaměňujte pojmy a ujasněte si, zda chcete sjednat pojištění domácnosti, nemovitosti nebo obojí. Zatímco pojištění nemovitosti chrání samotnou stavbu a případně přilehlý pozemek a další stavby na něm, pojištění domácnosti kryje rizika spojená s vybavením vašeho bytu či domu.

Nevhodně zvolená pojistná částka

Při sjednávání pojištění dejte důraz na tzv. pojistnou hodnotu. Od té se totiž bude odvíjet výše plnění pojišťovny v případě pojistné události. Lidé mají často tendenci hodnotu (zejména domácnosti) podhodnocovat. Pokud byste chtěli učinit opačný krok a cenu své domácnosti nadhodnotit, připravte se na to, že budete platit zbytečně vysoké pojistné, ale shledá-li pojišťovna vaši domácnost nadhodnocenou, ocení ji sama a teprve z této nižší částky bude plnit.

Špatně nastavené krytí rizik

Základní balíček pojištění domácnosti většinou kryje živelní rizika, případně škody způsobené vloupáním či vandalismem. Každá pojišťovna má rozsah rizik stanovený odlišně a často má v nabídce několik balíčků, které se liší právě rozsahem krytí a cenou.

Věnuje proto čas pojistným podmínkám, abyste neplatili zbytečně rizika, která jsou ve vašem případě velice nepravděpodobná a nechyběla vám naopak krytí rizik, která jsou vzhledem k vaší situaci aktuální. Nezapomeňte ani na podceňované výluky, kvůli kterým vám pojišťovna odmítne plnit.

O rozsahu krytí a cenách pojistného si můžete přečíst v článku Pojištění chat a chalup: zvolte si to nejlepší na trhu

Kvalita asistenčních služeb

Nezapomeňte si také zjistit, jaký rozsah asistenčních služeb nabízí právě pojišťovna, u které hodláte smlouvu uzavřít. Při prasklém potrubí vám tak mohou například usnadnit práci se zařízením instalatéra a úhradou jeho služeb. I asistenční služby ale mají své limity (většinou na rok). Pokud je vyčerpáte, platíte služby ze svého nebo si je zajišťujete na vlastní pěst.

Nedostatečné zabezpečení domácnosti

Pokud se pojišťujete i před vloupáním, krádeží či vandalismem, bude pojišťovnu zajímat, jak je váš byt či dům proti zlodějům chráněn. Vždy platí, že čím lepší zabezpečení, tím nižší pojistné. Platí ale také, že čím vyšší pojistná částka, tím vyšší zabezpečení je požadováno. Pokud pojišťovně nahlásíte vyšší než skutečné zabezpečení, při pojistné události počítejte se zkráceným plněním.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).