Hlavní navigace

3 plány vlády, jak snížit korupci ve veřejných zakázkách

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 9. 2011

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se chystá vládě nabídnout tři způsoby, jak regulovat anonymní listinné akcie na majitele. Plánuje tak rozkrýt majetkové poměry ve firmách, které se ucházejí o veřejné zakázky. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN).

Podle deníku v současnosti totiž nelze ověřit, zda tyto akcie nevlastní politici nebo úředníci, kteří potom rozhodují o zakázkách, které tyto firmy pak vyhrají. Pospíšil plánuje buď akcie na majitele úplně zakázat, vyřadit neprůhledné firmy z tendrů nebo zavést registraci těchto akcií.

Rozpracovali jsme tři varianty řešení. První je úplný zákaz listinných akcií na majitele. Tam ale upozorňujeme, že když to zakážeme u nás, neznamená to, že to přestane platit jinde v Evropě, naznačil Pospíšil pro HN, že paušální zákaz je zbytečný, poněvadž průhledné firmy v Česku pak budou vlastnit neprůhledné firmy z Kypru.

Druhá varianta by zavedla podmínku transparentní majetkové struktury firem, které vstupují do veřejných zakázek. Anebo by musela být struktura známá u firem podnikajících ve strategických oblastech, které by určil stát, například v energetice či zbrojním průmyslu, uvedl další možnost ministr. Jak uvádí HN, tento návrh se nejvíce zamlouvá i premiéru Petru Nečasovi.

Plán zveřejňovat v obchodním rejstříku všechny majitele firmy, pokud by se ta chtěla ucházet o zakázku, se líbí i straně TOP 09.

Bylo by ale potřeba, aby takové firmy zároveň předem řekly, kdo budou u veřejných zakázek jejich subdodavatelé. Mohlo by se totiž jinak stát, že čistá firma by peníze z tendru poslala dál těm neprůhledným, řekl deníku předseda ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).