Hlavní navigace

MfD: 15% daň z příjmů sníží atraktivitu hypoték a pojistek

Sdílet

Jan Spilka 27. 3. 2007

Podle dnešního vydání MfD nebudou po zavedení 15% daně z přímů, které chce vláda zavést, již hypotéky a životní a penzijní pojištění tak zajímavé. Podle expertů stát totiž po zavedení daně zaplatí na daňových výhodách téměř o polovinu méně.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce motivovat Čechy, aby si na důchod spořili více než průměrných 500 korun měsíčně. Připravuje proto návrh na zvýšení státní podpory penzijního připojištění.

Daňové reformy v celé své kráse vláda představí 3. dubna.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 3. 2007 9:50

  Václav Ostádal
  Jak to vypadá, jedině skupina obyvatelstva známá dříve pod přezdívkou "prduši" - tedy pracující důchodci - si zřejmě pohorší a to oé dost, pokud se legislativa nedpolní. Mám na mysli ty důchodce, kteří podnikají jako OSVČ, popř. jinak. Již v předchozích letech nemohli použít částku snižující základ daně - cca 38 600,- pokud jejich starobní důchod ročně tuto částku převyšoval. Pro rok 2006 platí obdobně, že vypočtená daň z příjmu nelze snížit o 7 200,- jestliže roční starobní důchod přesahuje cca 40 000,-
  Při výšce průměrdůchodu cca 8 000,-/měs, je zřejmé že ani dvaapůlnásobné zvýšení odčitatelné položky ze základu daně, či ztrojnásobení částky, která se od již vypočtené daně odečte této skupině obyvatelstva nepomůže, pokud budou stále nuceni při daňovém přiznání zohledňovat výši svého důchodu. Jelikož naprostá většina těchto lidí má přijmy v dnešním prvním pásmu, zvýšení o tři procentní body zde znamená mimimálně zvýšení daně z příjmu o 25%!!!
  A to neberu další problém, kdy by se zřejmě mělo do daňového základu zpočítat v´še, tedy i částky odvedené OSVČ na soc. a zdrav. pojištění.
  Co s tím

  Vašek Ostádal Praha
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).