Hlavní navigace

Ztrátovost pohledávek českých firem je nízká, podniky však neumí řešit inkaso pohledávek

Coface Czech odhaduje, že v České republice existuje okolo 150 společností, jejichž pohledávky z obchodního styku převyšují jednu miliardu korun. Protože však většina velkých českých firem má dobře propracovaný systém prevence vzniku problematických pohledávek, je riziko vyplývající z nesplacení těchto pohledávek poměrně malé. Naproti tomu pokud již problematické pohledávky vzniknou, řada firem si nedokáže poradit s jejich inkasem.

Sdílet

Tyto poznatky Coface Czech se opírají o vlastní průzkum řízení rizik z pohledávek, v jehož rámci bylo osloveno přes 500 společností, jejichž krátkodobé pohledávky v posledních třech letech přesáhly 250 milionů korun. Účast v průzkumu přijala téměř desetina z oslovených firem.

Potvrdilo se, že průměrná ztrátovost pohledávek českých společností je velmi nízká. U většiny respondentů se ztráty z nezaplacených pohledávek pohybují pouze do jednoho promile obratu,“ uvedl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. To znamená, že například při miliardovém obratu představuje průměrná ztráta z nezaplacených pohledávek jen jeden milion korun. Více než 40 procent společností ovšem přiznává, že jejich ztráty z nezaplacených pohledávek bývají vyšší – i jedno procento z obratu nebo více.

Nízká ztrátovost pohledávek souvisí s tím, že většina velkých českých podniků má propracovaný systém prevence vzniku problematických pohledávek, který je založen na určování a kontrole maximální výše nezaplacených faktur pro každého odběratele. Jen asi čtvrtina firem však využívá při řízení kreditních limitů specializovaných externích služeb. Ty firmy, které s využíváním takovýchto externích služeb již začaly, je ovšem hodlají využívat i v budoucnu. Zhruba 40 procent firem se také před ztrátami z nezaplacených pohledávek chrání pojištěním, podstatně menší procento jich využívá faktoring.

Překvapivým zjištěním průzkumu bylo, jak málo profesionální je ve velkých českých společnostech řešení inkasa problematických pohledávek,“ uvedl dále Laštovička. Naprostá většina z nich nepoužívá pro inkaso pohledávek odborníky, ale svěřuje tuto agendu svým účetním nebo obchodníkům. Pro ně je však uhánění dlužníků jen vedlejší a často i nepříjemnou aktivitou, a efektivita takového zajištění inkasa pohledávek je proto jen nedostatečná.

Zajímavý je také postoj velkých českých společností k prodejům balíků starých pohledávek. Plná třetina již někdy balíky starých pohledávek odprodala, ale polovina z nich nyní nepředpokládá, že to ještě někdy udělá znovu. Může to ukazovat na to, že velké české společnosti výrazně zlepšily své řízení rizik z pohledávek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).