Hlavní navigace

Živnostenská banka zvyšuje bezpečnost platebních karet

Živnostenská banka zavedla jako první banka v České republice nový bezpečnostní prvek pro ochranu platebních karet Visa Electron, který klienty chrání před zneužitím jejich karty. Nové bezpečnostní opatření by mělo držitele karet Visa Electron ochránit především před tzv. internetovými rybáři, kteří držitele karet pod záminkou kontroly údajů vybízejí prostřednictvím internetu ke sdělení identifikačních údajů k platebním kartám.

Sdílet

Tzv. internetové rybaření je po kopírování magnetického pruhu platební karty druhým nejrozšířenějším způsobem zneužívání platebních karet ve světě.

Nové bezpečnostní opatření spočívá v tom, že na lícovou stranu platební karty je vytištěno pouze poslední čtyřčíslí z identifikačního čísla platební karty, které má dohromady celkem 16 znaků. Tímto opatřením je minimalizováno riziko neoprávněného použití karty a zcela eliminováno zneužití samotného čísla karty, např. v síti internetu a při poštovní objednávce. Klient tak dostává platební kartu, jejíž celé číslo nezná ani on sám. Pro obchodníky, kteří přijímají platební karty, se touto změnou nic nemění. I nadále zůstává jejich povinností kontrola podpisu na podpisovém proužku a v některých případech doplnění posledního čtyřčíslí karty do elektronického terminálu (POS). Podle prvních zkušeností nemají obchodníci problém s akceptací karty, i když celé číslo nevidí.

V současnosti se v zahraničí vydávají s neúplným číslem většinou jen předplacené platební karty.

Spolu se zavedením nového bezpečnostního prvku Živnostenská banka změnila design všech platebních karet, který podporuje známost loga majoritního akcionáře UniCredit Group.

Ivo Polišenský
Tiskový mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).