Hlavní navigace

ZIMA BEZ SNĚHU PŘINESLA PARADOXNĚ VÍCE ZIMNÍCH ÚRAZŮ

Praha 11. dubna 2007 - Protože letošní zima se v českých horách nedala ani příliš nazývat zimou, o to více turistů vyjíždělo za lyžařskými a snowboardovými radovánkami do zahraničí. To byl hlavní důvod, proč počet hlášení úrazů z pojištění léčebných výloh v letošní zimě vzrostl. Zatímco loni jich Česká pojišťovna evidovala 512, letos to bylo zhruba o 10 procent více. Celkem se dostalo do likvidačních spisů 1495 pojistných událostí z cestovního pojištění – kromě úrazů to byly také onemocnění, ztráty zavazadel, odpovědnostní škody a další. V loňské zimní sezóně jich bylo 1420.

Sdílet

Důvodem zvýšeného počtu úrazů nebyl pouze větší počet turistů, ale také již zmíněné sněhové podmínky. Ani v alpských zemích totiž nebyly právě ideální, a tak lyžaři a snowboardisté museli vyjíždět za sněhem do vyšších poloh nebo na ledovec a využívali tak méně tradičních lokalit, které skýtaly obtížnější a ne příliš upravované terény. Navíc nebyli z Čech tak říkajíc „rozježdění“ a mnoho z nich podcenilo své lyžařské zkušenosti a umění, uvedla Zdeňka Pilná, vrchní disponentka likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění České pojišťovny.

V letošním roce se také změnil charakter zimních úrazů. Zatímco obvykle je největší počet zranění kolen či kotníků, letos kvůli četným nerovnostem a tvrdostem terénu zvýšil hlavně počet vážnějších poranění. Nejčastěji šlo o zlomeniny doprovázené mnohačetnými poraněními obličejových částí, ale i evidována byla vážná zranění páteře, hrudního koše, těžké otřesy mozku a otevřené zlomeniny v důsledku pádu, který má na namrzlém a tvrdém povrchu mnohonásobně delší a bolestivější průběh. Česká pojišťovna zaznamenala nejen úrazy z pádů na lyžích, ale i kolaps na sjezdovce s následným odvozem na jednotku intenzivní péče či kuriózní zlomeninu obou kotníků již při vynášení batohů z kufru auta do hotelu.

V mnoha případech byla příčinou úrazu nejen nezkušenost, ale i podcenění únavy. Účastníci poměrně krátkých zájezdů chtějí pochopitelně co nejúčelněji využít permanentky a vůbec čas strávený na sjezdovce. Avšak rizikové třetí dny lyžování bohužel nejsou jen pověrou. Česká pojišťovna zaznamenala také vyšší počet úrazů dětí a mladistvých, protože nejen děti s rodiči, ale i školní zájezdy letos více než kdy dřív vyjížděly na lyžařský výcvik do zahraničí. Nejmladším ošetřeným v zahraničí byl sedmiletý chlapec s vnitřním poraněním po srážce na sjezdovce, nejstarším 79letý lyžař s frakturou pánve.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav. Má základní kapitál 4 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přes 220 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost CZI Holding N.V.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).