Hlavní navigace

Zejména důchodový věk zajímal veřejnost během prvního česko-německého konzultačního dne v Pasově

Na padesát klientů se zúčastnilo prvního česko-německého konzultačního dne k důchodovému pojištění. Ve čtvrtek 29. června 2006 ho v německém Pasově uspořádala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a německý nositel důchodového pojištění Deutsche Rentenversicherung (DRV). Lidé se nejčastěji ptali na důchodový věk, doby důchodového pojištění získané v České republice a Německu, možnosti uplatnění žádostí o důchod a na pravidla, kterými se řídí posuzování nároku na důchod, výpočet a výplata důchodu v případech, kdy se uplatňuje nařízení Rady Evropských společenství č. 1408/71.

Sdílet

Konzultační den proběhl dle připraveného scénáře. Každý zájemce se mohl předem objednat na konkrétní hodinu, kdy se mu věnovali odborníci na důchody z České republiky i Německa. Tým tvořili vždy tři lidé – český a německý odborný pracovník a pracovník zajišťující tlumočení. Zájemci o radu většinou mluvili česky i německy. Jedna konzultace trvala zpravila půl hodiny. Kromě informací na místě si klienti mohou další materiály přečíst v klidu domova – na konzultaci dostali informační letáky a Příručku budoucího důchodce v roce 2006, které vydala ČSSZ. Další informace získají rovněž na www.cssz.cz nebo na kterékoli okresní správě sociálního zabezpečení.

Poradenství bylo během konzultačního dne poskytováno bezplatně. Bude tomu tak i nadále, česko-německé konzultační dny totiž budou pokračovat. Další se uskuteční v roce 2007: tentokrát v České republice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).