Hlavní navigace

Zahájení obchodování s deriváty na pražské burze

Na svém dnešním zasedání burzovní komora stanovila termín zahájení obchodování s deriváty. Nový trh se investorům otevře od 5. října 2006. Prvním produktem, který pražská burza svým investorům prostřednictvím derivátového trhu nabídne bude futures na hlavní index PX.

Sdílet

Burzovní komora vzala na vědomí informace týkající se příprav obchodování s deriváty na Burze cenných papírů Praha a stanovila 5. říjen 2006 jako termín zahájení obchodování s prvním produktem nového derivátového trhu, kterým se stane futures na index PX. „Termín zahájení obchodování jsme vybrali po konzultacích se všemi členy, kteří jsou držiteli licence na obchodování s deriváty. Technicky bude obchodování probíhat na podobném principu jako v našem elitním segmentu SPAD, tedy za účasti tvůrců trhu“, říká předseda burzovní komory a generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Pražská burza se společně se svými členy připravovala na zahájení obchodování s deriváty méně než rok, což je velký úspěch a jasně to dokládá, jakou důležitost burza i členové projektu přisoudili. „Nejvíce práce nám zabrala příprava systému a jeho odladění se členy burzy. Důležitým momentem projektu bylo rozšíření původní derivátové licence z roku 2001, které jsme obdrželi od České národní banky v červenci letošního roku“ dodává Petr Koblic. Spolu s burzou byla licence udělena rovněž její dceřiné společnosti UNIVYC, která zajišťuje vypořádání burzovních obchodů.

Futures na index PX, se kterým burza obchody na derivátovém trhu zahájí, by měl být zajímavým produktem i pro drobné investory, ostatně zkušenosti z okolních trhů, kde jsou podobné instrumenty nabízeny, to jasně dokládají. „Počítáme s nastavením velikost kontraktu tak, aby byl produkt dosažitelný i pro tuto skupinu investorů“, doplňuje Koblic.

Hlavní index pražské burzy PX vznikl 20. března 2006 splynutím indexů PX 50 a PX-D. Jako jeden z hlavních důvodů pro tento krok bylo právě získání vhodného podkladového aktiva na obchodování s futures.

Více informací k obchodování s futures na pražské burze naleznete na: http://www.pse.cz/dokument.aspx?….

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).