Hlavní navigace

Žáci požadují bezpečnější cesty do školy

Žáci z liberecké Základní školy na Perštýně dnes předali zástupcům města, kraje a policie dopravní studii s návrhy opatření na zvýšení bezpečnosti v okolí školy. Studii připravil dopravní odborník na základě školní mapy s nebezpečnými místy, kterou děti zpracovaly před prázdninami. Město tak získalo kvalifikovaný podklad pro zvýšení bezpečnosti v okolí školy. ZŠ Na Perštýně tak ukončila projekt Na zelenou, který představila Nadace Partnerství společně s finanční skupinou AXA.

Sdílet

Před prázdninami žáci zakreslili do připravených mapek svou obvyklou cestu do školy a vyznačili místa, která považovali za nebezpečná. Poté s pomocí dospělých vytvořili souhrnnou mapu okolí školy se všemi rizikovými místy a předali ji dopravnímu odborníkovi. Ten na jejím základě zpracoval studii dopravního řešení. Právě tuto studii dnes žáci předali zástupcům města, policie a zástupcům odboru dopravy kraje. Návrhy, jak zvýšit bezpečnost v okolí školy, se poté bude zabývat odbor dopravy, policie a zastupitelstvo, které by mělo na konkrétní řešení uvolnit prostředky z městského rozpočtu.

„Drtivá většina žáků zmínila ve své mapce křižovatku ulic Plátenická a U Domoviny. Je to nepřehledné místo, kde chybí chodník i přechod pro chodce a děti proto přecházejí, kde se dá. Dopravní studie však zahrnuje i plánovanou výstavbu v blízkosti školy, která pravděpodobně přinese i vyšší provoz,“ popsal rizika ředitel ZŠ Na Perštýně Jiří Paclt. V rámci projektu Na zelenou byla navíc přestavěna na kolárnu nevyužívaná kůlna v areálu školy.

„Základní školu Na Perštýně jsme pro projekt Na zelenou vybrali společně s dalšími třemi školami cíleně. Od příštího roku již budou moci žádat o podporu v otevřeném grantovém kole všechny školy v České republice, zejména pak školy základní a střední, kde jsou děti vzhledem ke svému věku nejvíce ohrožené,“ uvedl Radek Patrný z Nadace Partnerství.

„Jsme velice rádi, že se můžeme na tomto projektu podílet, protože se domníváme, že zdraví a životy dětí jsou vždy na prvním místě. Věříme, že prostřednictvím projektu Na zelenou se nám podaří nejen zlepšit bilanci úmrtí a zranění dětí na následky dopravních nehod, ale také podnítit pěší dopravu na cestách do škol. “ říká ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA Marek Zeman.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).