Hlavní navigace

Žáci chtějí bezpečnější cesty do školy

Žáci z liberecké Základní školy na Perštýně dnes předali zástupcům města, policie a dopravnímu odborníkovi mapu s vyznačenými nebezpečnými místy. Na jejím základě vznikne dopravní studie a opatření na zvýšení bezpečnosti v okolí školy. ZŠ Na Perštýně tak ukončila první část projektu Na zelenou, který představila Nadace Partnerství společně s finanční skupinou AXA.

Sdílet

„Základní školu Na Perštýně jsme pro projekt Na zelenou vybrali společně s dalšími třemi školami cíleně. Od příštího roku již budou moci žádat o podporu v otevřeném grantovém kole všechny školy v České republice, zejména pak školy základní a střední, kde jsou děti vzhledem ke svému věku nejvíce ohrožené,“ uvedl Radek Patrný z Nadace Partnerství.

„Jsme velice rádi, že se můžeme na tomto projektu podílet, protože se domníváme, že zdraví a životy dětí jsou vždy na prvním místě. Věříme, že prostřednictvím projektu Na zelenou se nám podaří zlepšit bilanci úmrtí dětí na následky dopravních nehod,“ říká ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA Marek Zeman.

Žáci nejprve zakreslili do připravených mapek svou obvyklou cestu do školy a vyznačili místa, která považovali za nebezpečná. Poté s pomocí dospělých vytvořili souhrnnou mapu okolí školy se všemi rizikovými místy a u některých z nich navrhli i svá řešení. Právě tuto školní mapu dnes předali zástupcům města, policie a dopravnímu odborníkovi, který na jejím základě zpracuje studii dopravního řešení. Návrhy, jak zvýšit bezpečnost v okolí školy, se poté bude zabývat odbor dopravy, policie a zastupitelstvo, které by mělo na konkrétní řešení uvolnit prostředky z městského rozpočtu.

„Drtivá většina žáků zmínila ve své mapce křižovatku ulic Plátenická a U Domoviny. Je to nepřehledné místo, kde chybí chodník i přechod pro chodce a děti proto přecházejí kde se dá. Dopravní studie však bude zahrnovat i plánovanou výstavbu v blízkosti školy, která pravděpodobně přinese i vyšší provoz,“ popsal rizika ředitel ZŠ Na Perštýně Jiří Paclt. Žáci navíc chtějí, aby se nevyužívaná kůlna v areálu školy přestavěla na přístřešek pro kola, která by zde mohli bezpečně ukládat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).