Hlavní navigace

VZP poradí, které léky dostanete bez receptu

Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila seznam volně prodejných léčivých přípravků. Na internetové adrese www.vzp.cz je tak možné získat údaje o tom, které léky lze koupit bez předpisu, a jaká je jejich orientační cena. Za tyto léky se v lékárně neplatí 30korunový poplatek.

Sdílet

Volně prodejné léky jsou v seznamu řazeny podle svého působení, do tzv. terapeutických skupin. Odkaz na soupis je umístěn na titulní straně v části „Klienti“ a obsahuje pouze skutečně registrované léky. Výrobky, které jsou označovány jako doplňky stravy (různé přípravky vitamínové, povzbuzující, podpůrné, přípravky na hubnutí a jiné), zde zařazeny nejsou. Seznam obsahuje kvůli snadné orientaci pouze základní údaje, tj. název léku, kód, výrobce či cenu. Ta je pochopitelně jen orientační, a může se v jednotlivých lékárnách lišit.

Léky v terapeutické skupině začínající A jsou určeny k léčbě zažívacího traktu a poruch metabolismu, léky skupiny B krve a krvetvorných orgánů, C kardiovaskulárního systému, D jsou dermatologika, tedy léky na kůži, G léčí urogenitální systém, M muskuloskeletální systém (svaly a kosti), N centrální nervový systém, léky skupiny P jsou antiparazitika (proti parazitům), léky skupiny R jsou určeny k léčbě respiračního systému a S smyslových orgánů, skupina V zahrnuje různé další léčivé přípravky. Některé skupiny v seznamu žádného zástupce nemají, neboť tyto přípravky jsou pouze na recept.

Nejjednodušší postup je samozřejmě hledat konkrétní lék a tak si ověřit, zda je v seznamu zařazen. Ve stejné lékové skupině je také možné vyhledat podobně působící lék. V takovém případě je ale vhodné se před jeho koupí poradit v lékárně.

Informace o všech lécích, tedy nejen o volně prodejných, je možné vyhledat rovněž na titulní straně www.vzp.cz pod názvem „Číselníky“, v části věnované lékařům. Tento seznam obsahuje vedle orientační ceny i nejvyšší možnou úhradu proplácenou za přípravek zdravotními pojišťovnami, indikační nebo preskripční omezení, tj. jaký specialista a za jakých podmínek může lék předepsat, apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).