Hlavní navigace

Významné banky v ČR představí MasterCard SecureCode – systém bezpečných plateb na internetu

PRAHA, 13. září 2004 – Ještě v průběhu letošního roku začnou významné tuzemské banky nabízet svým klientům systém MasterCard SecureCode – technologii, která zvyšuje výrazným způsobem bezpečnost plateb v prostředí internetu z pohledu spotřebitelů, vydavatelů karet i internetových obchodníků.

Sdílet

Nakupování na internetu s MasterCard SecureCode je velmi jednoduché a lze jej přirovnat například k výběru z bankomatu nebo k přímé platbě kartou v kamenném obchodě. Při nákupu v internetovém obchodě, který tento systém podporuje, je totiž držitel karty při platbě kartou vyzván, aby zadal osobní tajný kód, podobně jako při jiných transakcích zadává osobní PIN. Je-li kód zadán správně, vydavatel karty potvrdí identitu nakupujícího a transakce je dokončena – v opačném případě se neuskuteční.

Citlivá data nakupujícího, jako je číslo karty nebo její platnost, jsou přitom zašifrována a v režimu zabezpečeného spojení přenášena přímo mezi nakupujícím a bankou. Vzhledem k tomu, že data nejsou k dispozici internetovým obchodníkům, nehrozí například tzv. phising – tedy krádež údajů potřebných ke zneužití platební karty z databází internetových obchodníků.

Zatímco se spotřebitelé díky systému MasterCard SecureCode nemusejí obávat zneužití platební karty, vyšší záruku o identitě nakupujícího získávají i obchodníci a vydavatelé platebních karet. Toto řešení totiž v prostředí, které neumožňuje podpis účtenky či zadání PINu, pomáhá rozeznat, zda nákup není neoprávněný. Snižuje se tak riziko, že držitel bude transakci reklamovat s odůvodněním, že ji nezrealizoval (tento typ podvodů přitom v současnosti představuje v USA 70 % všech zpětných úhrad v elektronickém obchodování).

MasterCard SecureCode reaguje na potřeby držitelů platebních karet, stejně jako jejich vydavatelů a internetových obchodníků, uvedl Ján Čarný, generální ředitel společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko. Bezpečná platební řešení přispívají k rozšíření obchodu na internetu. Nedávný výzkum uspořádaný společností MasterCard ukázal, že vyšší bezpečnost by přiměla nakupovat na internetu až 73 % uživatelů, kteří se prozatím tomuto způsobu nakupování brání, dodal Ján Čarný, podle kterého patří zajištění bezpečnosti internetových transakcí platebními kartami k jedné z priorit společnosti MasterCard Europe.

MasterCard SecureCode si našel od svého představení velmi rychle cestu na světový internetový trh. Jen v Evropě podporuje platby prostřednictvím MasterCard SecureCode téměř 20 000 internetových obchodníků. Pokud chce spotřebitel nakupovat s využitím systému MasterCard SecureCode, nemusí žádat o vydání nové karty – stačí se registrovat se stávající kartou MasterCard či Maestro u vydavatelské banky a získat tak jedinečný osobní kód.

Internetoví obchodníci, kteří podporují MasterCard SecureCode, budou navíc zvýhodněni změnou pravidel pro akceptaci karet MasterCard – při použití SecureCode bude obchodníkům garantováno proplacení jejich pohledávek za odebrané zboží či služby i v případě, že držitel karty reklamuje transakci s odůvodněním, že ji nezrealizoval.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).