Hlavní navigace

Vývoj na kapitálových trzích, obchodování na RM-Systému.

[Tisková zpráva] Unipetrol, akvizice ČEZ, Českého Telecomu, výsledky hospodaření koncernu Mittal Steel.

Sdílet

Největší objemy obchodů tento týden zaznamenaly akcie Unipetrolu. Při nadprůměrných objemech obchodů, kolem tří milionů korun denně, se akcie Unipetrolu pohybovaly v pásmu mezi 240 až 250 Kč. za akcii. Ve čtvrtek oslabily až pod 235 Kč, a tak a uzavíraly na aukční ceně 238 Kč. Investoři čekají na výsledky hospodaření za 3Q letošního roku, které budou zveřejněny v pondělí 14.11. Analytikové odhadují čistý zisk v pásmu 2,1–2,7 mld. Kč (což by znamenalo 10,81 – 13,90 Kč zisku na akcii) při tržbách 81,6 mld. Kč.

Akcie společnosti ČEZ se tento týden obchodovaly nejvýše v úterý za 713 Kč. Ke konci týdne oslabily až k 671 korunám za akcii. Jedním z důvodů může být vybírání zisků a uzavírání pozic před víkendem. Další zpráva se týká možné akvizice ČEZu do rumunských distribučních společností, kdy ČEZ je jedním z deseti zájemců o koupi 67,5% státního podílu v distribuční společnosti Electrica Muntenia Sud. Ve vzduchu visí odložení termínu uzávěrky pro konečnou nabídku na 31.ledna 2006. ČEZ touto investicí chce rozšířit působnost v jihovýchodní Evropě, kde již vlastní rumunskou distribuční společnost Electrica Oltenia.

ČEZ též zvýšil svůj podíl ve společnosti Škoda Praha (z 96,7% na 100%).

Český Telecom se tento týden obchodoval v úzkém cenovém pásmu 494 až 508 Kč za akcii. Otazník zůstává nad dalšími investicemi španělské Telefonici (majoritní vlastník ČT), která nedávno podala nabídku na koupi britského mobilního operátora O2. Tento týden se také spekulovalo o akvizice do polské Netii. Spekulace byla založena na vyjádření managementu Českého Telecomu, který nastínil možnost investovat na trzích střední a východní Evropy. Český Telecom však informaci dementoval a zůstává otázka, kde a jak použije společnost letošní zisk (ČT letos nevyplácel dividendu).

Na „Volném trhu RM-Systému“ byl patrný vzrůstající zájem o obchodování. Nejvíce se tento týden obchodovalo tradičně s akciemi společnosti Vítkovice, která krátkodobě překonala hranici 300 Kč za akcii.

Kurs akcií společnosti Mittal Steel Ostrava, které jsou v ČR obchodovány pouze na „Volném trhu RM-S“, se tento týden pohyboval kolem hranice 2700 Kč. Majoritní vlastník, společnost Mittal Steel Copany NV, zveřejnila výsledky hospodaření za 3Q. Provozní zisk se ve třetím čtvrtletí propadl o 64% na 765 milionů dolarů z důvodů obtížných podmínek na světových trzích s ocelí. Mittal Steel je největší producent oceli na světě a od roku 2003 vlastní ostravskou Novou huť zaměstnává v české divizi 9000 lidí a je naším největším producentem oceli.

Roman Jandík
RM-Systém, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).