Hlavní navigace

Výsledky reverzní aukce státních dluhopisů

21. ledna 2004: Dnes proběhla reverzní aukce části 35. emise státních dluhopisů se zářijovou splatností. V reverzní aukci Ministerstvo financí odkoupilo zpět státní dluhopisy v objemu 70 mil. Kč. Nejvyšší akceptovaná cena (102,39%) odpovídá výnosu peněžního trhu ve výši 2,14% , který by Ministerstvo financí získalo v případě investování volných prostředků na stejné období, tj. do data splatnosti odkupovaného dluhopisu.

Sdílet

Vzhledem k tomu, že se jednalo o první reverzní aukci státních dluhopisů v České republice, lze její výsledek považovat za úspěch. Ministerstvo financí bude reverzní aukce pořádat i v budoucnu.

Princip reverzní aukce spočívá v tom, že ministerstvo financí odkoupí zpět část emise dluhopisů od jeho majitelů a použije k tomu výnosy ze současných emisí. Jde vlastně o standardní řízení likvidity, jelikož v okamžiku, kdy by dluhopisy naráz dospěly ke své splatnosti, znamenalo by to splácet najednou velké prostředky. Tento způsob běžně využívají vyspělé země. Zpětné odkupy jsou výhodné také pro investory, jelikož namísto dluhopisů s krátkou dobou do splatnosti a slabší likviditou si nakoupí nové dluhopisy, které mají dlouhou dobu do splatnosti a jsou likvidní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).