Hlavní navigace

Výročí 35 let od prvního použití platební karty u nás

V pátek 24. října uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy byla na území tehdejšího Československa poprvé použita platební karta. Byla to karta Diners Club a obchodníkem, kde byla transakce realizována, byla provozovna cestovní kanceláře Čedok.

Sdílet

V roce 1968 nebylo v naší zemi možno získat žádný druh ani značku platební karty, a tak transakci provedl zahraniční držitel karty Diners Club, který jako turista přicestoval do Československa. Jediné karty, které byly v té době v zemi akceptovány, byly karty asociace Diners Club Int.. Jedním z mála míst, kromě vybraných mezinárodních hotelů, kde bylo možno kartu postupně využít, byly právě pobočky cestovní kanceláře Čedok.

V současné době je v Česku, podle statistik Sdružení pro bankovní karty za první pololetí roku, 46 353 provozoven, kde lze použít platební kartu, k dispozici je i 2492 bankomatů a celkem je v Česku vydáno 5.962.709 karet.

Jsem pyšná, že právě naše asociace se může pochlubit tímto cenným primátem. Určitě to ale nebude náhoda, protože Diners Club byla i první kreditní kartou světa. Jak praví legenda, v roce 1949 neměl v New Yorku businessman Franc McNamara na útratu, a tak požádal personál, aby mohl zaplatit až na konci měsíce. Podobnou službu začali užívat i Frankovi přátelé a prokazovali se kartičkou… připomíná historii vzniku platebních karet generální ředitelka Diners Club Czech Eva Kárníková.

Společnost Diners Club Czech zajišťuje v Česku vydávání nejprestižnějších platebních karet Diners Club. Tuto kartu v tuzemsku vlastní 5000 klientů a akceptuje ji 300000 obchodních míst. Na celém světě pak tuto katu užívá 9 milionů klientů v 10 milionech obchodních míst.

Kreditní karta Diners Club umožňuje klientovi nákup prostřednictvím bezúročného úvěru, když po skončení kalendářního měsíce celkovou sumu útrat uhradí zpětně naráz.

Miloslav Bouček
Business & Marketing Director
Diners Club Czech

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).