Hlavní navigace

Výrobu středověkého jeřábu, který pracuje na Karlově mostě, podpořila ČSOB

Skupina ČSOB jako hlavní sponzor finančně zajistila výrobu funkční repliky středověkého jeřábu. Díky jeho součástem jsou nyní na průčelí Staroměstské Mostecké věže na Karlově mostě v Praze vyměňovány kopie Parléřovských soch.

Sdílet

Tesařský mistr Petr Růžička a projektant Vít Mlázovský původně připravili funkční kopii středověkého jeřábu na lidský pohon pro výstavu Karel IV – císař z Boží milosti, která se na jaře konala na Pražském hradě. Jeřáb byl postaven na základě ideové rekonstrukce podle vyobrazení z Václavovy bible a z poznatků získaných průzkumem dochovaných historických kol se šlapacími bubny u nás i v zahraničí. Výroba začala letos 21. února a byla dokončena 20. dubna. Středověký jeřáb byl nyní pro práci na Karlově mostě vybrán především pro to, že moderní technika by mohla historickou památku poškodit. Jeřáb navíc dokáže posunovat těžké hmoty velice precizně s přesností na několik milimetrů, ovšem šetrněji a za nižší náklady než soudobé stroje.

„Cílem ČSOB je podporovat právě takové aktivity, které jsou nejen prospěšné, ale i zajímavou formou obohatí kulturní život naší společnosti,“ říká generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek a dodává: „Jsem rád, že tento unikátní stroj neskončil pouze jako výstavní exponát, ale prokázal svoji užitečnost při opravě jednoho z klenotů našeho hlavního města“.

Využití středověké techniky bude na Karlově mostě k vidění ještě dnes, kdy bude osazení soch dokončeno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).