Hlavní navigace

Vyjádření ČSSZ k situaci ve správních agendách

[Tisková zpráva] Náprava neuspokojivého stavu ve zpracování některých správních agend prováděných ČSSZ, zejména v námitkovém řízení a exekuční agendě, byla jedním z prioritních úkolů, který stanovil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nově jmenovanému ústřednímu řediteli ČSSZ Vilému Kahounovi.

Sdílet

Pokud jde o námitkové řízení, podařilo se ČSSZ masivním nasazením vnitřních zdrojů zastavit nepříznivý vývoj. V současné době ČSSZ intenzivně snižuje nedodělky v této oblasti.

Exekuční agenda je ovlivněna obecným společensko-ekonomickým děním, mezi které patří i vysoké procento zadlužených domácností, což má přímý dopad na nárůst exekucí z důchodu. Dokládají to následující čísla:

-    v roce 2005 bylo důchodů se zařízenou exekuční srážkou téměř 25 000, ke konci října tohoto roku jich je více než 50 500,

-    počet nových exekučních příkazů byl v roce 2005 přes 15 000 a ke konci října tohoto roku přesáhl 106 000, nárůst více než sedmkrát.

-    v oblasti exekuční agendy bylo v roce 2005 celkem přes 247 000 podání, letos ke konci října to je již více než 591 000 podání.

Exekuční agenda a její zpracování se nachází v kritické situaci. V rámci operativního řízení ČSSZ stanoví a zavede postupy, které povedou na jedné straně k odstranění restů a na straně druhé ke stabilizaci v této agendě. Termín pro odstranění nedodělků v exekuční agendě a pro její stabilizaci stanovil ústřední ředitel ČSSZ V. Kahoun na červen 2011. Na obou procesech pracovníci ČSSZ intenzivně pracují.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).