Hlavní navigace

Vlivy, které působí na akcie ČEZ, blížící se dividenda Telefónica O2 a pozitivní Philip Morris

Souhrn událostí na kapitálovém trhu RM-SYSTÉM.

Sdílet

Uplynulý týden akcie ČEZ spíše ztrácely a nenavázaly tak na pozitivní vývoj z předchozího týdne, kdy akcie ČEZ dosahovaly hodnot kolem 835 Kč. Vlivů, které působily, byla celá řada. Tradičně pozitivně zareagoval trh na zprávu týkající se nových akvizic. ČEZ se dostal mezi čtveřici uchazečů o koupi teplárny v bulharském Plodivu. S výkonem 214 MW by se případně jednalo o menší akvizici a přínos pro akcie ČEZ by byl spíše psychologický. Teplárna v Plodivu má přibližně 64 tis. zákazníků. Faktem zůstává, že bulharský region je z hlediska akvizic pro ČEZ jedním z nejúspěšnějších a dá se očekávat, že ČEZ se bude účastnit i dalších privatizačních tendrů v této oblasti. Akcie ČEZ uzavíraly týden na 815 Kč. Obchody nedosahovaly uplynulý týden na trhu RM SYSTÉM závratných objemů, většina investorů pravděpodobně čeká na zavedení nového pokynu Easy Click, který bude představen na pondělní tiskové konferenci. Podstatou pokynu je jeho jednoduchost a nízká cena za poplatek z objemu.

Akcie Telefónicy O2 C.R. uplynulý týden stagnovaly, stále více investorů si klade otázku co se bude dít s akciemi této společnosti po výplatě dividendy. Faktem zůstává poměrně velká finanční síla společnosti a po spojení Českého Telecomu s Eurotelem i velký nerozdělený zisk. Otázkou zůstává, jakým směrem se budou vyvíjet investice společnosti a kolik tedy zbude na akcionáře společnosti v příštích letech. Doplňme, že náklady na spojení mobilního segmentu a segmentu pevných linek pod jednu značku Telefónica O2 C.R. odhaduje generální ředitel Jaime Smith na 600 mil. Kč, cca 2 Kč na akcii.

V souvislosti s odložením zavedení digitálního vysílaní televize v České republice má společnost větší čas na zafixování klientů na produkty spojené s poskytování datového připojení mezi které patří i vysílání televize prostřednictvím internetu. Pod tíhou těchto zpráv titul týden uzavřel na 494 Kč, což aktuálně činí 9,1% dividendový výnos. Příští týden bude posledním, kdy budou moci akcionáři titul koupit s nárokem na letošní dividendu.

Na 9 648,60 Kč uzavřely týden akcie Philip Morris ČR. Po dlouhé době jsme mohli zaznamenat pozitivní sentiment při obchodování s tímto dlouho oslabujícím titulem, zvláště během úterý tato akcie výrazně posilovala. Důvodem byly výroky nového ministra financí, který se vyjádřil k otázce spotřebních daní z tabákových výrobků. Ty by nemusely růst tak prudce, jak odsouhlasila vláda minulá. Při současné politické situaci se teprve ukáže, jak silný bude nakonec hlas nové vlády.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).