Hlavní navigace

RM-SYSTÉM: Vítkovice oznámily růst zisku o 173%, kurz akcie reaguje týdenním růstem o 7%!

Poslední týden byl na akciovém trhu mírně negativní. Jedním z důvodů byly rekordně vysoké ceny ropy, které nahrávaly obavám ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Růst ceny ropy pomáhá pouze energetickému sektoru, jenž je na českém trhu zastoupen tituly NWR a ČEZ.

Sdílet

Pomyslný vavřín a první místo akciového pelotonu obsadil titul Vítkovice s týdenním zhodnocením o téměř 7%. Vítkovice se obchodují výhradně na akciovém trhu RM SYSTÉM.

Důvodem prudkého růstu kurzu akcie byly oznámené velmi dobré nekonsolidované výsledky hospodaření Vítkovice, a.s.. Ta ve své pozvánce na valnou hromadu, která se bude konat 27. června, oznámila roční nárůst zisku o 173% na 1,38 mld. Kč. V roce 2006 dosáhl hospodářský výsledek společnosti 505 mil. Kč. Jedná se pouze o zisk za mateřskou společnost Vítkovice, a.s. a nekonsolidovaný zisk na akcii dosahuje 104 Kč. Při současném kurzu akcie 716 Kč činí poměr kurzu ku nekonsolidovanému zisku na akcii velmi zajímavé hodnoty 6,9. Při započínání zisku za celou Skupinu Vítkovice, a.s. bude toto číslo ještě nižší. Nejdůležitějším výrobním podnikem skupiny je společnost Vítkovice Heavy Machinary.

Investoři by nicméně neměli zapomínat na probíhající spor, ve kterém se snaží Vítkovice zvýšit základní kapitál. Původní návrh počítal s tím, že každý akcionář bude mít právo za jednu stávající akcii upsat dvě nové. Upisovací cena jedné akcie je totožná s nominálem, tedy 10 Kč. Pro akcionáře, kteří nemají o úpis zájem by to znamenalo pokles kurzu akcie na přibližně třetinovou hodnotu, protože majetek společnosti by se rozpočítával na trojnásobné množství akcií. Tento postup byl soudně napaden a v současné době se čeká na výsledek sporu.

NWR, nový titul na akciovém trhu zabývající se těžbou uhlí, posílil o 5,6% a uzavřel na 535 Kč. Obchodování bylo silně volatilní a za posílením kurzu akcie stojí růst cen ropy.

Pozitivní týden mají za sebou rovněž akcie Zentivy. Investory příjemně překvapily výsledky hospodaření. Za první čtvrtletí dosáhl čistý zisk 470 mil. Kč, což znamená sice meziroční pokles, ale výsledek byl o mnoho lepší než očekávání analytiků. Provozní zisk dosáhl 810 mil. Kč. Celkové tržby meziročně rostly o téměř 30% na 4,379 mld. Kč. Zentiva během týdne posílila o 4,8% a uzavřela těsně pod úrovní 1 050 Kč.

Během týdne poklesl kurz akcií AAA Auto o více než 11% a obchodování uzavřely na hodnotě 24,80 Kč. Po prudkém růstu v minulých týdnech bez výraznějších fundamentálních zpráv investoři prodejními příkazy srazili kurz zpět k reálnějším hodnotám. Propad mají na svědomí dvě analytická doporučení k prodeji. Na další vývoj kurzu budou mít vliv kvartální výsledky hospodaření, které společnost zveřejní v příštím týdnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).