Hlavní navigace

Vítkovice, jejich strategie, plánované hospodaření a vliv na kurz v uplynulém týdnu, ČEZ a „lednový efekt“

Ve čtvrtek a v pátek bylo obchodování s akciemi Vítkovic poměrně hektické a během pátku titul posílil až k 710 Kč. Vyčerpaná poptávka pak strhla kurz akcie dolů k uzavíracím 648 Kč. Na obchody měly bezesporu vliv informace z konference České akcie, pořádané trhem RM SYSTÉM. Poradce pro strategii Vítkovic, pan Jaroslav Borák, nastínil další vývoj společnosti a promluvil také o hospodaření této strojírenské skupiny.

Sdílet

Skupina Vítkovice, a.s. očekává za uplynulý rok konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním na úrovni 1,53 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii činí 115 Kč. Nejvyšší měrou k němu přispěje dceřiná společnost Vítkovice Heavy Machinery se ziskem před zdaněním těsně pod 1 mld. Kč. K vyššímu než plánovanému zisku přispěly především výhodně prodané emisní povolenky v první polovině roku 2006, ještě před poklesem jejich ceny na světových energetických burzách.

Relativně méně pozitivní zprávou bylo oznámení, z kterého vyplývá, že veškerý vytvořený kapitál půjde v budoucích letech do investic, takže vyplacení dividendy není příliš pravděpodobné.

Co se zakázek a kontraktů týče, daří se Vítkovicím v posledním období poměrně dobře. Strategie do roku 2010 je zaměřená na lodní hřídele a v dalších letech se chce společnost věnovat především energetice, kde se již dnes uskutečňuje referenční zakázka pro ČEZ. V brzké době by měl být oznámen další větší kontrakt v hodnotě srovnatelné s moskevskou zakázkou, kde Vítkovice staví logistické centrum za jednu miliardu korun.

Negativně se do vývoje kurzu projevují spekulace o vlastnické struktuře, kde 78,5% majetkových práv vlastní VTK Group, která je ovládaná mateřskou společností Vítkovice Holding. Zbylých 21,5% připadá minoritním akcionářům, z nichž jeden má pravděpodobně více jak 10%.

Zajímavé bylo také obchodování s českou energetikou. Po uplatnění části opčního motivačního programu managementem ČEZ, prošly akcie v uplynulém týdnu volným pádem, který zastavila až úroveň 870 Kč. Ve čtvrtek odpoledne akcie ČEZ ztrátu částečně smazaly a v pátek se kurz držel v pásmu kolem 910 Kč. Týden kurz uzavřel na 902,10 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).