Hlavní navigace

Víc než půl miliónu korun = průměrný účet za škodu na zdraví při dopravní nehodě

[Tisková zpráva] Náklady na pojistná plnění pro škody na zdraví výrazně rostou. Pojišťovny přesto drží ceny při zemi. Meziročně cena povinného ručení dokonce poklesla o 6 procent.

Sdílet

V první polovině letošního roku šetřila Policie ČR 34 528 nehod, což je o 3 procenta méně, než za stejné období loňského roku. Počet nehod se zraněním nebo úmrtím se však zvýšil o 4 procenta na 9 076 nehod. Zároveň také rostla průměrná finanční hodnota škody na zdraví. Ta v letošním roce dosahuje již 532 000 Kč. Jak vyplývá z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů (ČKP), eskalace škod na zdraví má výrazný dopad na nárůst celkového ročního objemu škod z povinného ručení, který v roce 2010 dosáhl výše 13,9 mld. Kč a představuje téměř dvojnásobnou hodnotu, než jaká byla před deseti lety.

Dobrá zpráva pro motoristy je, že i přes tento dramatický nárůst pojišťovny drží ceny při zemi a v posledních dvou letech došlo opakovaně dokonce k 6procentnímu meziročnímu poklesu ceny povinného ručení. „V posledních letech dochází vlivem zostřujícího se konkurenčního prostředí na trhu povinného ručení k  poklesu sazeb pojistného a tím celoroční hodnoty pojistného u povinného ručení, ze kterého jednoznačně profitují klienti pojišťoven, kterým se tak cena povinného ručení výrazně zlevňuje,“ říká Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a doplňuje: „I v letošním roce očekáváme další pokles pojistného v průměru přibližně o dalších 6 procent. Na druhou stranu špatnou zprávou pro pojišťovny je, že povinné ručení se stává ztrátovým a že si budou muset lámat hlavu, jak ztrátu z povinného ručení financovat.“

Škodní inflace u škod na zdraví je výrazně vyšší než inflace majetkových škod

I když škody na majetku, zejména tzv. „plechové“ škody, také rostou, hlavním důvodem navýšení je především eskalace škod na zdraví. Podíl škod na zdraví na celkových závazcích pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (POV) narůstá a za poslední škodní ročníky již dosahuje hodnot kolem 40 procent. Aktuální průměrné hodnoty škodní inflace meziročně dosahují pro škody na zdraví 13,2 procenta a pro majetkové škody 3,7 procenta.

U škod na zdraví lze vysokou škodní inflaci s výrazně vyšší eskalací proti majetkovým škodám přičíst zejména pravidelným valorizacím rozhodných výdělků v případě ztráty na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Dále realizaci stále náročnějších (a tím i dražších) léčebných postupů, když traumatologie nehodových úrazů patří k těm nejnáročnějším a nejdražším oborům medicíny. A v neposlední řadě nárůstu nároků za výpomoc v domácnosti a trvalou péči nárokovanou poškozeným.

Závazky pojišťoven rostou

Velmi podstatnou složku celkových závazků pojišťoven představují případy, které z objektivních příčin nelze vyřídit v roce svého vzniku a pojišťovny na tyto případy musejí vytvářet technické rezervy ve výši odhadu budoucích plnění (např. dlouhodobě vyplácených rent, nákladů na léčení, výpomoci v domácnosti). Nutná tvorba rezerv je nejvyšší právě u škod na zdraví, kde dochází k nejvyššímu meziročnímu růstu závazků. Například objem celkových dosud nevyplacených závazků narostl z 32 mld. Kč k 31. 12. 2005 na 41,8 mld. Kč ke konci roku 2010, což představuje nárůst za sledované pětileté období o 30 procent.

Jedním z mnoha případů, kdy je nezbytná tvorba rezerv pro budoucí plnění poškozenému, je příběh mladé cyklistky. V roce 2006 dvacetiletý řidič Škody Favorit vlivem nepřiměřené rychlosti vjel do protisměru, kde u pravého okraje komunikace čelně narazil do cyklistky a poté havaroval do příkopu. Při nehodě došlo k těžkému zranění stejně staré cyklistky. Škůdce způsobil škodu ve výši 5,5 milionu Kč. Vzhledem k závažnosti zranění cyklistky a jeho trvalým následkům lze očekávat výplatu rent v řádech desítek let. Dosud byla cyklistce vyplacena zhruba třetina celkového závazku.

Loňská zima motoristům nepřála

Česká kancelář pojistitelů eviduje v loňském roce zvýšený výskyt škodních událostí z povinného ručení v zimních měsících vlivem nepříznivých klimatických podmínek. Extrémní počet kolem 30 tisíc škod byl hlášen v prosinci roku 2010. Z hlediska škod byly ve srovnání posledních pěti let výrazně nadprůměrné také měsíce leden, únor a březen 2010. Celkový nárůst škod v důsledku tuhé zimy ročníku 2010 představuje 13 tisíc škodných událostí. „Letošní zimní měsíce už pomalu klepou na dveře. Kvalitní výbava vozidla pro zimní měsíce – zejména včasné nasazení kvalitních zimních pneumatik – by měla být samozřejmostí. Může výrazně snížit riziko nepříjemné škodní události,“ dodává Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).